Informacje

Ostrzegamy przed oszustami!

Oszuści internetowi w swoich przestępczych działaniach próbują wzbudzić zaufanie i wywrzeć na ofierze presję czasu. Kiedy senior uwierzy w przedstawioną historię, instruują go co ma robić aby doszło do przekazania pieniędzy. Apelujemy w szczególności do osób młodszych - rozmawiajmy z naszymi seniorami o różnych metodach oszustwa, uczulajmy naszych rodziców i dziadków na takie sytuacje. Warto, żeby seniorzy wiedzieli, że oszuści cały czas są aktywni i mogą również ich próbować oszukać.

25 marca w Strzelcach kutnowska policjantka mł. asp. Katarzyna Wasiak przeprowadziła spotkanie profilaktyczne z seniorami. Tematem rozmowy były temat zagrożeń ze strony oszustów, działających pod różnymi legendami między innymi na policjanta, urzędnika, pracownika banku czy najbliższej osoby działających na szkodę osób starszych. Seniorzy dowiedzieli się, jak wyglądały notowane na terenie powiatu kutnowskiego zdarzenia związane z oszustwami, jak najczęściej wygląda rozmowa telefoniczna z oszustem, jak można paść ofiarą przestępstwa w domu, na ulicy, jakie należy podejmować środki ostrożności wracając z banku, gdzie podjęliśmy pieniądze oraz jak dbać o swoje bezpieczeństwo w kontaktach z nieuczciwymi ludźmi.

Oszustwa to przestępstwa, które bardzo często popełniane są na szkodę osób o dobrym sercu, które chcą nieść pomoc członkom swojej rodziny, czyli osób starszych. Oszuści działając różnorakimi sposobami próbują uzyskać od seniorów pieniądze. Telefoniczne oszustwa metodą „na wnuczka", „na policjanta", „na urzędnika", „na portfel" to metody często stosowane przez przestępców. Nie każdy jednak je zna, a w szczególności osoby starsze, które nie śledzą na bieżąco doniesień prasowych i nie czytają publikowanych w środkach masowego przekazu ostrzeżeń. Dlatego tez bardzo ważnym działaniem profilaktycznym są bezpośrednie spotkania z seniorami. Starajmy się poświęcać czas bliskim seniorom, a także samotnym sąsiadom. Podczas spotkań nawiązujmy do sytuacji, które wydarzyły się w naszym mieście. Warto, żeby seniorzy wiedzieli, że oszuści cały czas są aktywni i mogą też do nich zadzwonić.

mł. asp. Daria Olczyk

  • Policjantka na spotkaniu z seniorami.
  • podziękowanie oraz ulotka informacyjna dotycząca bezpieczeństwa seniorów.
Powrót na górę strony