Informacje

Sprawdzian dla policyjnych koni i ich jeźdźców

Po raz kolejny Zespół Konny Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim wzorowo przeszedł atestację. Egzaminy trwały dwa dni a pozytywna ocena końcowa pozwoli na pełną gotowość do służby w najbardziej niebezpiecznych warunkach.

Baker, Humus, Jawor, Junat i Lucjan to ogiery, które razem ze swoimi policyjnymi opiekunami tworzą Zespół Konny Wydziału Prewencji KPP w Tomaszowie Mazowieckim. Baker  służy w Policji 17 lat, najmłodszy z nich, Lucjan, ma 8 lat służby. Lucjan to koń rasy śląskiej a 4 pozostałe to przedstawiciele rasy małopolskiej. Są wysokie, wszystkie mierzą w kłębie powyżej 170 cm. Swoją silną sylwetką robią wrażenie i budzą respekt. Są spokojne, zrównoważone, nie rozprasza ich ruch uliczny ani inne bodźce zewnętrzne, na przykład wystrzały czy hałas tłumu. To właśnie te ich cechy, decydują o predyspozycjach do służby i skutecznej współpracy z policyjnym opiekunem, z którym nawiązują szczególną więź. Uczą się tak naprawdę cały czas, raz zdobytą umiejętność utrwalają podczas treningów. Ze swoimi opiekunami są praktycznie nierozłączne.

Atestacja to nic innego jak sprawdzian posłuszeństwa koni i umiejętności jeździeckich policjantów. Konie służbowe łódzkiego garnizonu egzaminowane są co 18 miesięcy. Ich umiejętnościom komisja atestacyjna przyglądała się przez dwa dni, 27 i 28 marca 2024 roku.

Pierwszego dnia konie i ich jeźdźcy, w jednostce macierzystej, na terenie Smardzewic, zdawali egzaminy z ujeżdżania, podczas których oceniana była precyzja wykonywania poszczególnych zadań. Ujeżdżanie na  padoku, pokonywanie przeszkód, indywidualna próba ujeżdżeniowa na czworoboku, jazda zespołowa, jazda konna w ruchu ulicznym.

Podczas drugiego etapu atestacji 28 marca, na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi ćwiczono umiejętności jeździeckie, jazdę w szykach oraz współdziałanie formacji konnych i pieszych w zwalczaniu agresywnego tłumu. W ramach doskonalenia zawodowego w ćwiczeniach wzięły także  udział konie z łódzkiej Straży Miejskiej. Wykorzystano substancje łatwopalne, świece dymne i amunicję hukową aby sprawdzić odporność zwierząt na bodźce środowiskowe. Konie w takiej sytuacji nie mogą zachowywać się nerwowo, pozytywną ocenę daje opanowanie i spokój. Podczas zabezpieczenia imprez masowych, w trakcie meczu, mogą wystąpić sytuacje kryzysowe, agresywny tłum rzucający butelkami, ciężkimi i niebezpiecznymi przedmiotami, huk petard i gęsty dym. To prawidłowa reakcja policyjnego konia decyduje w takim momencie o bezpieczeństwie uczestników, swoim i opiekuna.

Konie i jeźdźcy wzorowo przeszli atestację i będą się wspierać wzajemnie w codziennej służbie.

Dagmara Mościńska

  • Policjant na koniu przeskakuje przez przeszkodę.
  • Policjanci na koniach przeskakują przez ogień.
  • Policjant na koniu przeskakuje przez ogień.
  • Policjanci na koniach.
  • Policjanci i Strażnicy Miejscy na koniach, stoją w jednym rzędzie.
  • Policjanci z Oddziału Prewencji stoją w tyralierze z tarczami, dookoła policjanci na koniach.
  • Policjanci i funkcjonariusze Straży Miejskiej na koniach stoją w jednym rzędzie.
  • Policjant na koniu, obok funkcjo9nariuszka Straży Miejskiej na koniu.
  • Konie stoją w rzędzie na trawie na nich jeźdźcy.
Ładowanie odtwarzacza...

Nagranie audio Glos_031_sd.m4a

Pobierz plik Glos_031_sd.m4a (format mp3 - rozmiar 1.24 MB)

Powrót na górę strony