Informacje

Policjanci apelują, trudne warunki na drogach-bądźmy ostrożni

Wiosna potrafi zaskoczyć gwałtowną zmianą pogody. Za nami kilka ciepłych dni, podczas których na brak słońca nie narzekaliśmy, natomiast od dzisiaj widoczne załamanie pogody. Prognozy również nie są pocieszające, ponieważ możemy się spodziewać przez najbliższe dni opadów deszczu i silnego wiatru. Aby sprostać tym utrudnieniom, kierowcy muszą wykazać się większą czujnością i umiejętnościami. Niezwykle ważna jest też zasada ograniczonego zaufania. W trosce o bezpieczeństwo policjanci apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Najlepszym tego przykładem jest obecna aura pogodowa. Za nami kilka słonecznych, ciepłych dni, a od kilkunastu godzin zmagamy się z opadami deszczu. Prognozy pogody ostrzegają również o silnych porywistych wiatrach. Taka sytuacja wymaga od kierowców większej ostrożności i wzmożonej koncentracji. Śliska nawierzchnia, mgły, opady deszczu wymagają od każdego kierowcy większych umiejętności. W takich warunkach spada widoczność, droga hamowania znacznie się wydłuża, a manewrowanie pojazdem jest trudniejsze. Konsekwencje błędów za kierownica mogą być tragiczne. Szczególny apel kierujemy do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania.
Policjanci z rawskiej drogówki zalecają, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości. Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 metrów, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe. Zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza. Takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.
Zmiana aury wymusza na kierowcach zmianę techniki prowadzenia pojazdu oraz dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych. Jeżeli są intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze, należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.
aspirant Agata Krawczyk

  • Policjant stojący w deszczu obok radiowozu.
Powrót na górę strony