Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Europejski Dzień Kontroli Prędkości - zadbaj o bezpieczeństwo własne oraz innych

Dziś, 16 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Kontroli Prędkości. Funkcjonariusze są dzisiaj szczególnie czujni na drogach, dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że przestrzeganie ograniczeń prędkości to kluczowy element zapobiegania zdarzeniom drogowym. Bezpieczeństwo nas wszystkich zależy od rozwagi za kierownicą.

Bezpieczna prędkość to nic innego, jak prędkość zapewniająca panowanie nad pojazdem, dostosowana do warunków, w jakich ruch się odbywa. Prędkość pojazdu ma szczególne znaczenie w przypadku zdarzenia z udziałem pieszego. Dla osoby pieszej nawet nieznaczne przekroczenie prędkości przez kierującego zmniejsza szanse na przeżycie. Wiadomo nie od dziś, że im szybciej jedziemy, tym dłuższa będzie droga hamowania. A na tę drogę może mieć wpływ wiele różnych czynników, na przykład czas reakcji kierowcy, warunki atmosferyczne, czy też stan techniczny pojazdu.
W ubiegłym roku (w okresie styczeń – grudzień 2023) na terenie powiatu poddębickiego, doszło do 413 zdarzeń drogowych, w wyniku których 42 osoby doznały obrażeń ciała, a 5 poniosło śmierć. Analizując zdarzenia drogowe pod kątem ich przyczyn, to właśnie niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych.
W związku z Europejskim Dniem Kontroli Prędkości poddębiccy policjanci przypominają o głównych zasadach panujących na jezdni. Kierowca powinien: jechać z prędkością, która nie utrudnia jazdy innym kierującym, hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu oraz utrzymywać odstępy niezbędne do uniknięcia zderzenia w razie hamowania poprzedzającego pojazdu. Pamiętajmy również, że dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym to 50 km/h. W strefie zamieszkania maksymalna prędkość to 20 km/h. Na autostradzie samochód możemy rozpędzić do 140 km/h, na drodze ekspresowej dwujezdniowej - do 120 km/h, na drodze ekspresowej jednojezdniowej - do 100 km/h, a na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym wskaźnik prędkości w naszym aucie nie może przekroczyć 90 km/h.

Bezpiecznej jazdy!

starszy sierżant Alicja Bartczak

 

  • Policjant dokonujący pomiaru prędkości.
Powrót na górę strony