Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne szkolenie psów służbowych łódzkiej Policji oraz Straży Ochrony Kolei

Ciągłe podnoszenie poziomu wyszkolenia przyświecało organizatorom ćwiczeń, które 16 kwietnia 2024 roku odbyły się na terenie OPP w Łodzi. W szkoleniu przygotowanym przez Wydział Prewencji komendy wojewódzkiej, wzięły udział policyjne psy służbowe z łódzkiego garnizonu oraz czworonożni funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi.

Potrafią tropić i wskazać drogę ucieczki lub miejsce ukrycia sprawcy przestępstwa. Ze swoimi opiekunami patrolują ulice, dbają o porządek publiczny i bezpieczeństwo podczas imprez masowych. Uczestniczą w policyjnych konwojach, a kiedy trzeba potrafią obezwładnić nawet najgroźniejszego przestępcę.

Przewodnicy policyjnych psów systematycznie pracują nad formą oraz umiejętnościami swoich czworonożnych przyjaciół, z którymi na co dzień pełnią służbę.16 kwietnia 2024 roku to bardzo intensywny dzień treningowy dla tych nieocenionych duetów. Program szkoleniowy objął szerokie spektrum działań, w jakich mogą zostać wykorzystane psy, które w codziennej pracy wspierają policjantów i funkcjonariuszy straży ochrony kolei. Harmonogram zajęć szkoleniowych składał się z kilku konkurencji głównych, które sprawdzały ogólne posłuszeństwo psa, skuteczność pokonywania przeszkód, prawidłowe reakcje podczas przeszukiwania terenu w celu odnalezienia ukrytej osoby, pościg bez kagańca za osobą, czołowy atak pozoranta na psa i bardzo ważna  konkurencja – obrona przewodnika podczas konwoju.

Elementem wczorajszego szkolenia były także działania w drużynach, przewodników policyjnych oraz funkcjonariuszy straży ochrony kolei. Teren kolejowy to specyficzny obszar, w którym znajduje się wiele miejsc, gdzie pomoc czworonoga, jego bezbłędnych zmysłów, jest niezastąpiona. Psy służbowe sok ze swoimi przewodnikami nadzorują szlaki kolejowe, towarzyszą w czasie patroli w pociągach i na dworcach kolejowych. Ćwiczenia objęły swoim zakresem także podejmowanie interwencji w stosunku do agresywnych osób posiadających niebezpieczne przedmioty, mogące stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia.

Szkolenie umożliwiło zbliżone do realiów symulowanie określonych zdarzeń, z jakimi mogą zmierzyć się w służbie policyjni przewodnicy i czworonożni funkcjonariusze, także w takich miejscach jak dworce kolejowe. Wspólne szkolenia obu formacji oprócz szlifowania już posiadanych umiejętności, pozwalają skoordynować schematy interwencji także podczas  imprez masowych, w tym meczów piłkarskich i związanych z nimi przejazdami kibiców.

Psy patrolowo-tropiące, które brały udział w szkoleniu wykorzystywane są w służbie patrolowej, do przeszukiwania  terenu i pomieszczeń, pościgu za osobą oraz podczas zasadzek. Stanowią pomoc przy wykonywaniu czynności interwencyjnych, przy zatrzymywaniu, doprowadzaniu i konwojowaniu osób. Mogą być również używane do tropienia śladów ludzkich.

W łódzkim garnizonie mamy 46 psów służbowych, w tym 36 patrolowo-tropiących.

Wspólne treningi i ćwiczenia umożliwiają podnoszenie poziomu wyszkolenia oraz wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami  formacji, dbających o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa.

Dagmara Mościńska

foto/video sierż. Mateusz Piliński

 • policjantka z psem służbowym.
 • atak policyjnego psa służbowego na pozoranta.
 • szkolenie policyjnych psów służbowych.
 • na zdjęciu podczas szkolenia pies służbowy odpiera atak niebezpiecznego przestępcy , który trzyma niebezpieczny przedmiot.
 • na zdjęciu funkcjonariusz sok z psem służbowym.
 • pies służbowy atakuje pozoranta.
 • pies służbowy atakuje pozoranta , symulacja podczas szkolenia.
 • szkolenie psów służbowych.
 • policjanci i pies służbowy.
 • policyjny pies służbowy w pozycji ,,waruj" - szkolenie.
Ładowanie odtwarzacza...

Nagranie audio Glos_038_sd.m4a

Pobierz plik Glos_038_sd.m4a (format mp3 - rozmiar 1.16 MB)

Powrót na górę strony