Informacje

Nieletni pili alkohol na dachu budynku, zakończyło się interwencją służb ratunkowych

Do niebezpiecznej sytuacji doprowadziło nieodpowiedzialne zachowanie dwóch nastolatków, którzy na dachu budynku urządzili sobie „piknik” zakrapiany alkoholem. Na szczęście pomoc służb ratunkowych przyszła w samą porę i pijani chłopcy zostali ściągnięci z dachu. Finalnie 15-latek trafił pod opiekę matki, natomiast 14-latka, z zatruciem alkoholowym, ratownicy medyczni zabrali do szpitala. Sprawa swój finał znajdzie w Sądzie Rodzinnym i Nieletnich. Apelujemy - rozmawiajmy z dziećmi o zagrożeniach.

Zgłoszenie o tym, że na dachu budynku przy ulicy Słowackiego, na osiedlu Przytorze w Bełchatowie przebywa dwóch nastolatków, dyżurny bełchatowskiej policji otrzymał 2 maja 2024 roku o godzinie 14:36. Na miejsce natychmiast został skierowany patrol policji, który zastał tam funkcjonariuszy straży miejskiej. Policjanci niezwłocznie weszli na dach budynku, gdzie zastali dwóch kompletnie pijanych chłopców w wieku 15 i 14 lat. Obok nich porozrzucane były butelki po alkoholu. Ponieważ nastolatkowie mieli problemy z poruszaniem się i znajdowali się w stanie mogącym zagrażać ich życiu i zdrowiu na miejsce zostali wezwani medycy oraz strażacy. Finalnie nieletni ściągnięci zostali z dachu budynku przy użyciu sprzętu straży pożarnej , a następnie fachowej pomocy medycznej udzielił im zespól pogotowia ratunkowego. Starszy z chłopców został oddany pod opiekę matki, natomiast młodszy z nich z zatruciem alkoholowym został przewieziony do bełchatowskiego szpitala. Nastolatkowie nie zdawali sobie sprawy z niebezpieczeństwa na jakie siebie narazili. Takie nieodpowiedzialne zachowanie mogło doprowadzić ich do tragedii. Na szczęście pomoc przyszła w samą porę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprawą  teraz zajmują się policjanci z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KPP w Bełchatowie. Materiały sprawy zostaną skierowane pod ocenę Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Bełchatowie.

Policjanci z bełchatowskiej komendy nie ustają w rozmowach z nastolatkami, podczas których tłumaczą dzieciom jak poważne konsekwencje może nieść za sobą nieodpowiedzialne zachowanie. Prosimy także, w tym zakresie, o pomoc rodziców/opiekunów prawnych małoletnich oraz nieletnich. Dzięki szybkiej i właściwej reakcji na niepokojące sygnały dotyczące zachowań dzieci i młodzieży można uniknąć sytuacji, w których młody człowiek dopuści się niewłaściwego zachowania, gdzie jego sprawę będzie rozstrzygał sąd rodzinny.
Rozmawiajmy z dziećmi o zagrożeniach. Przed nami wakacje. Zadbajmy o to, aby były one bezpieczne. Warto pamiętać, że młoda osoba, pod wpływem alkoholu, często podejmuje ryzykowne decyzje, które mogą nieść za sobą długofalowe prawne konsekwencje, o one z kolei mogą mieć wpływ na ich przyszłe dorosłe życie.

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony