Informacje

Burza bywa niebezpieczna – zadbajcie o swoje bezpieczeństwo!

W ostatnich dniach nie brakowało występujących, także na naszym terenie, burz. Prognozy pogodowe ostrzegają przed możliwością pojawiania się kolejnych. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie dajmy się zaskoczyć burzy, która powoduje zagrożenie dla naszego życia, zdrowia i mienia.

Burze są zjawiskami, które bardzo szybko się przemieszczają, i mogą okazać się bardzo niebezpieczne, jeśli zbagatelizujemy alerty pogodowe i podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Prawidłowe zachowanie podczas burzy powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu. Kiedy burza zaskoczy nas podczas podróży samochodem, nie parkujmy pod drzewami! Taka sytuacja niesie niebezpieczeństwo związane z przygnieceniem samochodu przez powalone drzewo czy spadający konar. Weźmy pod uwagę, że podczas burzy silny wiatr i opady deszczu mogą znacznie utrudnić kierowanie pojazdem, dlatego tak ważne jest byś zwolnił i dostosował prędkość  do trudnych warunków pogodowych. Pozwoli to w porę zareagować, na niespodziewaną sytuację na drodze. Jeśli nie możemy wejść jak najszybciej do najbliższego budynku, pozostańmy w samochodzie.

Będąc na zewnątrz, nie szukajmy schronienia w pobliżu słupów energetycznych, w przypadku zerwanej linii możemy zostać porażeni prądem. Starajmy się unikać otwartej przestrzeni, niestabilnych konstrukcji, oraz wszystkich wysokich elementów, mogących przyciągnąć pioruny. Nie używajmy telefonu komórkowego, najlepiej go wyłączmy. Natychmiast wyjdźmy z wody, jeśli w niej przebywamy.

Pamiętajmy, by usunąć z tarasów, balkonów wszystkie przedmioty, które porwane przez silny  wiatr mogą stwarzać zagrożenie dla osób przechodzących pod naszymi balkonami.

Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.

Uważajcie na siebie!

Dagmara Mościńska

Powrót na górę strony