Informacje

Kierowco zwolnij - nie punktuj na drodze!

Policjanci na terenie całego kraju prowadzą działania informacyjno-edukacyjne pn. „Zwolnij – niebezpieczny punkt”, których celem jest ostrzeganie kierowców przed szczególnie niebezpiecznymi miejscami na drodze. Pamiętajmy, że wpływ na tworzenie nowych punktów oraz ich "zbieranie" mają przede wszystkim kierujący pojazdami. Minionej doby jeden z nich, dostawczym autem w warunkach ,,recydywy’’ przekroczył prędkość. Poza grzywną 3 tysięcy złotych otrzymał 13 punktów. Przed nami długi weekend, dlatego policjanci apelują o zdjęcie nogi z gazu i nie punktowanie na drodze.

Zbliża się kolejny długi weekend, kiedy większość z nas decyduje się na rodzinne wyjazdy. Niestety nie każdy kto wsiada za kierownicę auta robi to w sposób odpowiedzialny. Poza nietrzeźwymi kierującymi, wzrasta liczba kierowców, którzy nie zważają na ograniczenia prędkości. Od początku tego roku policjanci wydziału ruchu drogowego z łęczyckiej komendy zatrzymali 35 uprawnień za jazdę o 50 więcej w obszarze zabudowanym. W samym tylko maju było już 9 takich przypadków. Do niechlubnej listy w ciągu czterech dni dołączyło kolejnych trzech. Kierowca forda zatrzymany w miniony piątek, jechał przez obszar zabudowany 106 kilometrów na godzinę, a 103 na liczniku mitsubishi miał 42-latek. Ten kierowca został zatrzymany na trenie Daszyny. Obaj zostali ukarani mandatami po 1500 złotych i stracili uprawnienia na trzy miesiące. Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 46-letni kierowca dostawczego auta. 27 maja 2024 roku został on zatrzymany do kontroli drogowej w miejscowości Zduny, gdzie w obszarze zabudowanym jechał 105 kilometrów na godzinę. Jak się okazało na swoim "koncie" miał już złamanie takiego przepisu. Dlatego policjanci, zgodnie z obowiązującymi przepisami nałożyli na kierowcę mandat w ramach ,,recydywy’’. W takim przypadku grzywna za przekroczenie prędkości wynosi dwa razy więcej niż ta, która jest przypisana do tego wykroczenia. Kierujący otrzymał 3000 mandatu a w związku z tym ,że przekroczył prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali mu uprawnienia do kierowania na okres 3 miesięcy.
Pamiętajmy, że to czy surowe konsekwencje karne dotkną nas jako uczestników ruchu drogowego zależy wyłącznie od nas samych. To my decydujemy o naszym zachowaniu na drodze i ewentualna odpowiedzialność spoczywa na nas. Od początku roku na drogach powiatu łęczyckiego doszło do 10 wypadków, w których 16 osób zostało rannych, jedna zginęła na miejscu, a druga w skutek doznanych obrażeń zmarła w szpitalu. Przed nami kolejny długi weekend, dlatego policjanci apelują o zdjęcie nogi z gazu i nie tworzenie nowych, niebezpiecznych punktów na drodze oraz ich nie zbieranie!
Więcej na temat działań Zwolnij – niebezpieczny punkt - tutaj
aspirant sztabowy Mariusz Kowalski

Powrót na górę strony