Informacje

Wypadek 16-latka na hulajnodze

Na ulicy Kilińskiego w Zduńskiej Woli doszło do groźnego wypadku drogowego. Jak ustalili policjanci, 16-latek jadąc hulajnogą elektryczną, nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia z samochodem. Z urazem głowy trafił do szpitala. Apelujemy o zachowanie ostrożności i zakładanie kasku, który chroni głowę w razie upadku.

5 czerwca 2024 roku o godzinie 9.30, na ulicy Kilińskiego w Zduńskiej Woli, doszło do wypadku drogowego. Na miejscu zdarzenia policjanci wstępnie ustalili, że 16-latek, jadący hulajnogą elektryczną, nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu z prawej strony kierowcy fiata.  W wyniku zdarzenia, nastolatek odniósł poważne obrażenia i został przetransportowany do szpitala. Na miejscu policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.
Pamiętajmy, aby dla własnego bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze lub hulajnodze, zakładać na głowę kask ochronny. W przypadku potrącenia lub upadku, kask chroni głowę przed poważnym urazem i może uratować życie.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o stosowanie się do obowiązujących przepisów i zachowanie ostrożności.


Hulajnoga elektryczna: obowiązki
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
 • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
 • zachowanie szczególnej ostrożności;
 • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.


Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.


Hulajnoga elektryczna: dzieci
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.


Hulajnoga elektryczna: konsekwencje prawne
Prawo przewiduje kary za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu;

  • za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 złotych;
  • za przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 złotych;
  • za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu rowerem lub hulajnogą elektryczną przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu (do 0,5 promila) lub podobnie działającego środka mandat wynosi 1000 złotych, w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) mandat wynosi 2500 złotych;
  • za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych - kara w wysokości 100 złotych.

 

sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk

 

  • Na ulicy leży zniszczona hulajnoga, za nią stoi oznakowany radiowóz.
Powrót na górę strony