Informacje

Wojewódzkie eliminacje XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji 2024

W dniach 26 – 27 czerwca 2024 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, odbyły się wojewódzkie eliminacje do XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji. Najlepsi okazali się przewodnicy psów służbowych z czworonożnymi partnerami służący na co dzień w Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi. Wygrali w obu kategoriach: wyszukiwania zapachów narkotyków oraz wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Na teren Oddziału Prewencji Policji w Łodzi zjechali najlepsi przewodnicy ze swoimi psami z terenu całego województwa łódzkiego. Rywalizacja była niezwykle zacięta. Policyjni przewodnicy psów służbowych ze swoimi czworonożnymi partnerami musieli wykazać się w kilku konkurencjach.:
•    ogólne posłuszeństwo psa wraz z pokonywaniem przeszkód terenowych
•    praca węchowa psów z podziałem na kategorie psów przeznaczonych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz narkotyków

Na początku zmagań policjanci musieli wykazać się znajomością szeroko pojętych przepisów oraz udzielania pierwszej pomocy. Po zakończeniu testu wiedzy oraz zmagań praktycznych, wyłoniono najlepszych przewodników i psy służbowe w kategorii wyszukiwania narkotyków:
•    I miejsce zajęła:  sierż. Angelika Radwańska z KMP w Łodzi
•    II miejsce zajął: st.asp. Rafał Krawczyk z KPP w Rawie Mazowieckiej
•    III miejsce zajął: st.post. Kacper Szepczyński z KMP w Łodzi
Najlepszy przewodnik psa służbowego kategorii do wyszukiwania materiałów wybuchowych został:
•    st. post. Mateusz Derach z KMP w Łodzi
Przewodnicy, którzy zajęli pierwsze miejsca reprezentować będą województwo łódzkie w Kynologicznych Mistrzostwach Policji, które zaplanowane są w dniach 16 – 20 września 2024 roku w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

W garnizonie łódzkim służy 45 przewodników oraz 48 psów służbowych, o różnych specjalnościach. Są to czworonogi wyspecjalizowane w tropieniu, wyszukiwania zapachu narkotyków, materiałów wybuchów czy zwłok ludzkich.
Aby zostać przewodnikiem psa służbowego trzeba posiadać predyspozycje do pracy ze zwierzętami oraz odznaczać się dobrą sprawnością fizyczną. Przyszli przewodnicy oraz psy trafiają do Zakładu Kynologii Policyjnej  w Sułkowicach, gdzie odbywają specjalistyczne kursy dla przewodników psów patrolowych, patrolowo-tropiących, tropiących, do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, narkotyków oraz zapachu zwłok ludzkich. Kursy trwają od 4 do 7 miesięcy w zależności od specyfiki i rodzaju kursu, po tym czasie policjanci z psami służbowymi wracają do swoich jednostek. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

st.asp. Jarosław Grabowski
Wojewódzki koordynator ds. zwierząt służbowych
 

 

Ładowanie odtwarzacza...

Nagranie audio Glos_049_sd-1.m4a

Pobierz plik Glos_049_sd-1.m4a (format mp3 - rozmiar 2 MB)

Powrót na górę strony