Informacje

Okazja czyni złodzieja – apelujemy o zabezpieczanie swoich jednośladów

Policjanci zatrzymali amatora cudzych rowerów. Łupem 22-latka padł pozostawiony przed sklepem, bez opieki i zabezpieczenia, jednoślad. Mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży. Za to przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Zwracamy się z apelem do wszystkich miłośników "dwóch kółek" o ich właściwe zabezpieczanie. Nie dajmy złodziejowi okazji!

Do zdarzenia doszło 2 lipca 2024 roku o godzinie 18.05 na ulicy Partyzanckiej w Pabianicach.  50-letnia mieszkanka Ksawerowa wraz ze swoim 15-letnim synem przyjechali rowerami do sklepu. Chłopiec pozostawił swój jednoślad na stojaku. Małoletni nie zabezpieczył go żadnym urządzeniem. Wraz z matką poszedł na zakupy, a gdy wyszedł z budynku zauważył, że doszło do jego kradzieży. Na miejsce pojechali pabianiccy dzielnicowi. Interweniujący policjanci zabezpieczyli nagranie z kamer monitoringu, które zarejestrowało całe zdarzenie. Okazało się, że zaraz po tym, jak młody człowiek wszedł z matką do sklepu, na miejsce podjechała para rowerzystów. Mężczyzna zostawił swój jednoślad, a wziął ten znajdujący się na stojaku. Funkcjonariusze szybko ustalili personalia sprawcy. Sprawę przejęli kryminalni z pabianickiej jednostki, którzy 4 lipca „złożyli wizytę” amatorowi cudzego mienia. Do zatrzymania doszło w mieszkaniu 22-latka. Pabianiczanin był zaskoczony i stawiał opór. Ostatecznie został przewieziony do komendy, gdzie usłyszał zarzut kradzieży. W rozmowie ze śledczymi przyznał, że zamienił rowery. Jego łupem padł sprzęt o wartości 3500 złotych, a na miejscu pozostawił jednoślad, który zakupił na portalu sprzedażowym za kwotę niemal 400 złotych. Nie był w stanie racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Stare, lecz wciąż aktualne powiedzenie „okazja czyni złodzieja”, mówi o tym, że zaniedbanie właściciela może kosztować go utratą sprzętu. Niestety najczęściej to właśnie widok pozostawionego bez opieki roweru skłania rabusia do jego kradzieży. Dlatego staranne zabezpieczenie jednośladu powinno stać się dobrym nawykiem każdego, kto pozostawia go bez opieki w miejscu ogólnodostępnym. Amatorzy cudzego mienia wykorzystują okazję zostawienia jednośladu na tzw. „chwilkę” przed sklepem, wejściem do banku czy apteki. Ponieważ sezon rowerowy w pełni, do kradzieży może dochodzić częściej. Aby ustrzec się przed takimi zdarzeniami, a jednocześnie ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu naszego roweru. Chcąc utrudnić działanie złodziejowi i ustrzec się przed kradzieżą powinniśmy:

    • stosować profesjonalne zabezpieczenia roweru (mocne i profesjonalne blokady),
    • każdorazowo przypinać jednoślad za pomocą linki rowerowej, u-locków, solidnych specjalnych łańcuchów lub zapięć składanych.  (zabezpieczenie powinno trzymać ramę z kołem, a nie tylko koło, które łatwo jest zdjąć),
    • stosować więcej niż jedno zabezpieczenie (taka praktyka może zniechęcić złodzieja do działania, na które będzie musiał poświęcić znacznie więcej czasu),
    • uczulać swoje pociechy, aby nie pozostawiały swoich rowerów niezabezpieczonych lub bez nadzoru,
    • dobierać odpowiednie zabezpieczenia do miejsca przechowywania roweru,
    • oznakować rower (w Pabianicach nanoszeniem dodatkowego numeru na ramie roweru zajmuje się Straż Miejska – jest to bezpłatne).

podkomisarz Agnieszka Jachimek

Powrót na górę strony