Informacje

Bezpieczny wypoczynek nad wodą - Policja apeluje!

Słoneczna i ciepła pogoda, którą cieszymy się w ostatnich dniach zachęca do spędzania czasu nad wodą. Pamiętajmy jednak o własnym bezpieczeństwie i przestrzegajmy podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku.

Za nami kolejne ciepłe dni. Pamiętajmy, aby aktywność nad wodą połączyć z rozwagą, a nie brawurą. Jeśli jest taka możliwość wybierajmy te miejsca plażowania czy kąpieli wodnych, w których jest wykwalifikowana opieka ratownika. Kąpiele w miejscach niedozwolonych czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody „na główkę”, szczególnie po intensywnej kąpieli słonecznej lub przemierzanie w samotności otwartych akwenów również jest niebezpieczne. Apelujemy więc do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na naszą percepcję i zachowanie, a nad wodą wystarczy choćby chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji czy tragedii. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne.

Zachęcamy również do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W aplikacji dostępne są zagrożenia, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo osób w czasie wypoczynku nad wodą. Wśród tych zagrożeń są kategorie takie jak:  „Utonięcia”, „Dzikie kąpieliska”, „Miejsca niebezpieczne na terenach wodnych”, które pozwalają użytkownikom wskazywać miejsca, w których dochodzi do łamania przepisów dotyczących zakazu kąpieli. Wykorzystując Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa można skorzystać z możliwości dodania opisu występującego zagrożenia lub nawet zdjęcia co ułatwi szybsze dotarcie policjantów we wskazane miejsce. Jednocześnie wszystkim użytkownikom Krajowej Mapy Zagrożeń bezpieczeństwa przypominamy, że taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji, gdzie wsytępuje zagrożenie dla życia lub zdrowia. W tego typu przypadkach zawsze należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą będą czuwać łódzcy policjanci, którzy będą kontrolować zarówno strzeżone jak i niestrzeżone kąpieliska. W trakcie kontroli, mundurowi będą stanowczo reagować na wszelkie stwierdzone naruszenia prawa, ale również prowadzić działalność informacyjno-edukacyjną w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą.

Pamiętaj woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla życia i zdrowia.

kom. Edyta Machnik

Powrót na górę strony