Informacje

Wspólne działania policjantów i ratowników WOPR

Okres wakacyjny to czas, kiedy nad wodą pojawia się znacznie więcej osób korzystających z urlopów i wysokich temperatur. W odpowiedzi na wzmożony ruch, policjanci z poddębickiej komendy oraz ratownicy WOPR zintensyfikowali swoje działania. Regularne patrole mają na celu nie tylko monitorowanie bezpieczeństwa, ale również edukowanie wypoczywających o zasadach bezpiecznego korzystania z kąpielisk.

Przez cały okres letni funkcjonariusze z poddębickiej komendy oraz ratownicy WOPR wspólnie patrolują Zbiornik Jeziorsko. Ich obecność ma na celu nie tylko reagowanie w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, ale także działania edukacyjne skierowane do wypoczywających.
Policjanci i ratownicy skupiają się na kilku kluczowych aspektach, które mają znaczący wpływ na poziom bezpieczeństwa nad wodą: kontrolują stan trzeźwości osób korzystających ze sprzętu pływającego; propagują odpowiedzialne i świadome zachowania, które mogą zapobiegać potencjalnym tragediom; przypominają o korzystaniu wyłącznie z kąpielisk strzeżonych i oznakowanych, gdzie obecni są wykwalifikowani ratownicy.
Działania podejmowane przez policjantów i ratowników wpisują się w ogólnopolską akcję informacyjno - edukacyjną "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Celem tej kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z wodą i promowanie bezpiecznych form wypoczynku. Dzięki takim inicjatywom, liczba wypadków nad wodą ma szansę znacząco się zmniejszyć. Służby apelują również o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  1. Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych - najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie, a w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tak zwaną główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
  2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym wypoczywasz. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
  3. Bądź odpowiedzialnym opiekunem - jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
  4. Przed kąpielą sprawdź temperaturę wody - nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu.
  5. Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne - nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Także pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
  6. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po posiłku!
  7. Dobieraj odpowiedni sprzęt pływający - pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
  8. Zadbaj o innych - jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo, nie rób zdjęć i nie kręć filmów. Tu toczy się walka o życie ludzkie. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.

Dbając o wspólne bezpieczeństwo, możemy cieszyć się spokojnym i radosnym wypoczynkiem nad wodą. Pamiętajmy, że odpowiedzialne zachowanie to klucz do udanych wakacji.

st. sierż. Alicja Bartczak

 

Film Jeziorsko.mp4

Pobierz plik Jeziorsko.mp4 (format mp4 - rozmiar 34.76 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja.m4a

Pobierz plik audiodeskrypcja.m4a (format mp3 - rozmiar 762.5 KB)

Powrót na górę strony