AKTUALNOŚCI

Policjanci z Miss Polonią Województwa Łódzkiego o tym jak bezpiecznie spędzić ferie

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. By urozmaicić najmłodszym ten czas, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi zorganizowała i przeprowadziła przedsięwzięcie profilaktyczno-edukacyjne, podczas którego przypomniała uczniom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i w miejscu zamieszkania.

13 stycznia 2023 roku Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi wspólnie z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Policjantów województwa łódzkiego oraz Szkołą Podstawową numer 26 imienia „Armii” przy ulicy Stefana Pogonowskiego w Łodzi, zorganizowała przedsięwzięcie profilaktyczne pod nazwą "Bezpieczne Ferie 2023".

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej numer 26 imienia „Armii”, Szkoły Podstawowej numerr 160 imienia Powstańców Śląskich w Łodzi, Szkoły Podstawowej imienia Marii Konopnickiej w Lipinach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numerr 3 w Łodzi. W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele Centrum Powiadamiania Ratunkowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Łodzi, a także funkcjonariusze Straży Miejskiej w Łodzi.  

Uczniowie wymienionych szkół na przedmiotowe wydarzenie przygotowali prace plastyczne pod nazwą „Zimowej zabawy bezpieczne podstawy”, które zostały wyeksponowane w sali gimnastycznej. Po uroczystym rozpoczęciu wydarzenia, uczniowie zaśpiewali piosenkę na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Następnie słuchacze z Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu, zaprezentowali pokaz technik i taktyk policyjnych. Pokazali jak można skutecznie obronić się przed atakiem osoby uzbrojonej w niebezpieczne narzędzie.

Organizatorzy zorganizowali wiele atrakcji. Były warsztaty i zabawy integracyjne, aby w ciekawy i kreatywny sposób zwiększyć świadomość najmłodszych w obszarze współczesnych zagrożeń. Zajęcia w sześciu kilkunastoosobowych grupach, były prowadzone równolegle w różnych salach. Można było zobaczyć z bliska sprzęt używany przez funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, przymierzyć ich stroje i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Straż Miejska w Łodzi przygotowała pokaz techniki ratowania rannych zwierząt. Niewątpliwą atrakcją było spotkanie z przewodnikiem psa służbowego. Każdy chciał pogłaskać biszkoptowego labradora. W innej sali odbyły się warsztaty o udzielaniu pierwszej pomocy i promocji numeru alarmowego "112", przygotowane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. W sali kinowej uczestnicy spotkania mogli wysłuchać pogadanki prowadzonej przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, o bezpieczeństwie w trakcie zimowych zabaw oraz o tym, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Niewątpliwie ciekawe było również spotkanie z technikiem kryminalistyki. Dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat tego co to jest ślad, jakie znamy rodzaje śladów i w jaki sposób dokonuje się ich prawidłowego zabezpieczania. Uczniowie dowiedzieli się, że dokładna praca technika kryminalistyki pozwala poznać sposób działania sprawcy. Funkcjonariusz opowiedział o specyfice swojej służby i wykorzystywanym przez niego, specjalistycznym sprzęcie. Uwagę młodych ludzi zwróciła walizka pełna różnorakich pędzli, wymazówek, proszków i narzędzi. Dla wszystkich uczestników spotkania powyższe zajęcia były niewątpliwie ciekawym doświadczeniem i poszerzeniem wiedzy z zakresu bezpieczeństwa. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, zwracali uwagę dzieci na zagrożenia związane między innymi z nieostrożnym wejściem na przejście, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, czy przebieganiem przez jezdnię. Dodatkowo uświadamiali o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych, szczególnie po zapadnięciu zmierzchu. Gościem honorowym przedsięwzięcia była Miss Polonia Województwa Łódzkiego 2022 – Pani Julia Rychlik, która również promowała zasady bezpieczeństwa i radziła, jak unikać zagrożeń podczas zimowego wypoczynku.

Po zakończeniu warsztatów wszystkie grupy zebrały się w sali gimnastycznej, gdzie dzieci otrzymały upominki od przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Straży Miejskiej w Łodzi, Centrum Powiadamiania Ratunkowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi oraz Fundacji Polskiego Zakadu Ubezpieczeń. Można było także wsiąść do służbowych radiowozów.

Wszyscy doskonale się bawili i wynieśli z tego spotkania cenną wiedzę na temat bezpieczeństwa w codziennym życiu. Takie działania mają na celu kreowanie zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku i utrwalanie wiedzy w tym obszarze wśród dzieci i młodzieży.

W trakcie przedsięwzięcia promowano ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą  „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich oraz promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach. W ramach części projektu adresowanego do dzieci i młodzieży, zapraszaliśmy do udziału w konkursie plastyczno-filmowym pod nazwą „Śnieżny Dekalog”. Zadaniem dzieci i młodzieży w wieku do 16 lat, jest zilustrowanie Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Na potrzeby przedsięwzięcia została uruchomiona specjalna strona internetowa http://www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku.

/starszy sierżant Beata Orłowska/

 • Dzieci śpiewają piosenkę na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.
 • Słuchacze z Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi z/s w Sieradzu prezentują pokaz technik i taktyk interwencji.
 • Słuchacze z Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi z/s w Sieradzu prezentują pokaz technik i taktyk interwencji.
 • Miss polonia województwa łódzkiego z maskotką policji województwa łódzkiego "Komisarzem Błyskiem".
 • Komisarz Błysk przybija "piątkę" z dziećmi.
 • Technik kryminalistyki opowiada dzieciom o specyfice swojej pracy.
 • Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Łodzi opowiadają dzieciom w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy zwierzętom.
 • Pies służbowy funkcjonariusza Straży Miejskiej w Łodzi.
 • Przedstawiciele Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi przedstawiają dzieciom jak należy udzielać pierwszej pomocy.
 • Policjant Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi rozmawia z dziećmi na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.
 • Policjanta ruchu drogowego rozmawia z dziećmi na temat bezpieczeństwa.
 • Funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Łodzi prezentują sprzęt i umundurowanie policjanta prewencji.
 • Uczestnicy wydarzenia wręczają dzieciom upominki.
 • Uczestnicy wydarzenia wręczają dzieciom upominki.
 • Dzieci oglądają oznakowany radiowóz policji.
Powrót na górę strony