AKTUALNOŚCI

Oszuści cały czas są aktywni - ostrzegajmy seniorów!

Osoby starsze często stają się ofiarami oszustów. Samotne, łatwowierne i pełne troski o bliskie osoby, narażone są bardziej na działania przestępców, niż ludzie młodzi. By przeciwdziałać tego typu zdarzeniom, policjanci garnizonu łódzkiego kontynuują działania skierowane na rzecz bezpieczeństwa seniorów.

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, wspólnie z Narodowym Instytutem Samorządu Terytorialnego kontynuują działania skierowane do grupy odbiorców jaką są seniorzy. Policjanci podczas prowadzonych działań omawiają i przestrzegają przed przestępstwami, których ofiarami są najczęściej osoby starsze. Oszuści wyłudzają znaczne ilości pieniędzy, coraz to bardziej zmyślnymi metodami. Na skutek tych działań seniorzy tracą oszczędności, zostają pozbawieni środków do życia. Dlatego tak ważnym jest, aby ustawicznie wspierać osoby starsze poprzez działania edukacyjne, profilaktyczne, prewencyjne. Jednak istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom starszym odgrywają też ich najbliżsi. To właśnie wnuki, dzieci, rodzeństwo i wszystkie inne osoby, które kontaktują się z osobami starszymi, powinny prowadzić całoroczne działania, które uświadomią o występujących zagrożeniach i wpłyną na podejmowane przez seniorów decyzje. W 2022 roku policjanci województwa łódzkiego przeprowadzili 798 spotkań, skierowanych do seniorów.

Najczęściej używane sposoby przy oszustwach:
1. Na wypadek drogowy członka rodziny oraz konieczność zapłaty za polubowne załatwienie sprawy przez policjanta.
2. Na zagrożenie pieniędzy zgromadzonych na lokatach oszczędnościowych albo na kontach bankowych, powołując się na policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego, którzy rozpracowują przestępców.
3. Na członka rodziny, który prosi o pożyczkę pieniędzy i ma przysłać po odbiór znajomego. Przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:

Przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:

1. Zawsze należy zamykać drzwi wejściowe po przyjściu do domu.
2. Nigdy nie otwieraj drzwi, jeśli nie jesteś pewien, kto znajduje się po drugiej stronie. (Instytucje nie przychodzą do domów).
3. Jeśli ktoś obcy prosi Cię o otwarcie drzwi, zapytaj o cel wizyty. Gdy ta osoba stwierdzi, że jest przedstawicielem policji, elektrowni etc., poproś o okazanie odpowiedniego dokumentu. Obejrzyj go dokładnie.

4. Nie przechowuj dużych sum pieniędzy w domu. Lepszym miejscem jest konto w banku.
5. Jeżeli ktoś w natarczywy sposób prosi o wpuszczenie do mieszkania, zadzwoń po Policję, do sąsiada, lub do bliskich.
6. Nigdy nie dawaj pieniędzy obcym osobom – nawet jeśli ktoś twierdzi, że jest znajomym Twojego dziecka czy wnuka (zadzwoń do rodziny). Jeżeli wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać, nie wahaj się i jak najszybciej - WEZWIJ POLICJĘ!
7. Bezwzględnie trzeba znać na pamięć swój numer PIN do karty bankomatowej. Nigdy nie zapisuj tego numeru na karcie lub karteczce.
8. Kiedy jedziesz tramwajem, autobusem lub podczas zakupów w sklepie, na targu, zawsze trzymaj zapiętą torbę przed sobą.

/starszy sierżant Beata Orłowska/

Powrót na górę strony