AKTUALNOŚCI

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Od 20 do 26 lutego 2023 roku obchodzony będzie Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. To kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku, która wskazała na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.

Obchody mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Każda osoba będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów i organizacji pozarządowych w całym kraju. W ramach tej inicjatywy w wyznaczonych dniach policjanci z jednostek garnizonu łódzkiego, będą udzielać porad i informacji ofiarom przestępstw. Zainteresowani mogą zgłaszać się osobiście do komend powiatowych i miejskich policji lub skontaktować się telefonicznie z wyznaczonymi funkcjonariuszami dyżurującymi w ich siedzibach. Informacje dotyczące godzin dyżurów oraz osób udzielających pomocy znajdują się na stronach internetowych poszczególnych komend.

800 120 226 - Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Pod tym numerem telefonu można uzyskać wsparcie w sytuacji przemocy w rodzinie. Specjaliści obsługujący linię udzielają informacji na temat procedury "Niebieskiej Karty", np. jakie inne podmioty poza policją, mogą ją założyć. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.30 do 15.30 (połączenie bezpłatne).

Dalsze informacje:

https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy

Powrót na górę strony