AKTUALNOŚCI

Świąteczne lanie wody - o czym pamiętać?

Wielkanoc, to przede wszystkim czas odpoczynku i spotkań w gronie rodzinnym. Ten okres ściśle związany jest też z tradycją oblewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Tradycja ta wywodzi się jeszcze z praktyk słowiańskich. Niestety, często kultywowanie tej tradycji zmienia się w wybryki chuligańskie młodych ludzi. Należy pamiętać, że dobrej zabawie powinien towarzyszyć rozsądek i umiar.

Polewanie wodą w Śmigus-dyngus powinno mieć charakter symboliczny. Trzeba mieć bowiem świadomość, że taka zabawa może skutkować przykrymi konsekwencjami - zarówno dla oblewających, jak też oblewanych.

Zwracamy się z apelem również do rodziców, aby w tym dniu uświadomili swoje pociechy o konsekwencjach wynikających z bezmyślnego w tym zakresie zachowania.

  • W przypadku, gdy nieodpowiedzialnych wybryków dopuszczą się osoby małoletnie, do odpowiedzialności zostaną pociągnięci ich rodzice. Czyny popełnione przez nieletnich od 13 do 17 roku życia będą kierowane do sądu rodzinnego i nieletnich. Sprawcy chuligańskich wybryków powyżej 17 roku życia poniosą odpowiedzialność jak dorośli.
  • Za wybryki chuligańskie związane z oblewaniem wodą można zostać ukaranym mandatem karnym lub wnioskiem do sądu.
  • O to, aby nieodpowiedzialna zabawa nie spowodowała zagrożenia, dbać będą policjanci patrolujący ulice, place i osiedla.

Apelujemy o odpowiedzialność i rozwagę w tym zakresie.

Pamiętajmy, że mniejszy ruch na drogach nie gwarantuje bezpieczeństwa. Wciąż nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Policjanci ruchu drogowego będą dbać o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących. Jak zawsze, nie będzie żadnej tolerancji dla pijanych kierowców oraz dla agresji na drodze. Dobra pogoda zachęca motocyklistów i rowerzystów do wyruszenia w trasy. Pamiętajmy, żeby zwracać na nich szczególną uwagę - ich nie chroni karoseria samochodu. Rowerzyści muszą pamiętać o oświetleniu, a piesi o odblaskach - dobra widoczność to podstawa naszego bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajmy o naszych seniorach. Warto, nawet po raz kolejny, upewnić się, że znają metody działania oszustów i wiedzą, jak na nie zareagować. Przestępcy często wykorzystują okres świąteczny by uprawdopodobnić swoje intrygi. Zapewnijmy bliskie nam osoby starsze, że zawsze mogą do nas zadzwonić, by rozwiać swoje wątpliwości.

aspirant Ewelina Mazur

Powrót na górę strony