Psy służbowe

Sprawdzian umiejętności policyjnych psów służbowych

Każdego roku Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi organizuje zajęcia kontrolne sprawności fizycznej psów służbowych. Testom poddawane są psy patrolowe, tropiące oraz patrolowo-tropiące. Zwierzęta sprawdzane są między innymi pod kątem pracy węchowej, podejmowania tropu śladu człowieka, obrony swojego przewodnika oraz umiejętnego ataku na pozoranta.

Psy pełniące służbę w Policji muszą być wyjątkowo odporne na stres i bezwarunkowo posłuszne swoim przewodnikom, by tworzyć razem zgrany team. Te cechy są również weryfikowane podczas zajęć kontrolnych. Pies musi umieć pokonywać przeszkody oraz kontynuować pościg pomimo niesprzyjających warunków.

W tym roku atestacja odbyła się pomiędzy 12 a 16 października 2020 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi. Kontroli poddano 21 psów z całego województwa łódzkiego. W sprawdzianie udział wzięły psy z Komend Miejskich Policji w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach oraz Komend Powiatowych Policji w Pabianicach, Kutnie, Zduńskiej Woli. Tomaszowie Mazowieckim, Bełchatowie, Radomsku, Sieradzu, Wieruszowie, Pajęcznie Łowiczu i Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego. Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną panującą w kraju, część przewodników nie mogła uczestniczyć w tych dniach w zajęciach, zatem ich czworonożni towarzysze zaprezentują swoje umiejętności podczas testow sprawnściowych w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, po ustaniu przyczyny absencji w służbie.

W garnizonie łódzkim pracują 52 psy policyjne. Są to głównie psy patrolowe, tropiące i patrolowo-tropiące.

W naszych szeregach służbę pełnią również psy specjalistyczne m.in. przeszkolone w wykrywaniu zapachu narkotyków, materiałów wybuchowych.

Najlepiej sprawdzające się w tej pracy rasy to owczarki niemieckie oraz belgijskie (malinois).

Każdy z czworonogów zanim rozpoczął służbę w Policji musiał przejść specjalistyczne przeszkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Psy doskonalą swoje umiejętności przez cały okres służby w Policji u boku swoich przewodników, co jest weryfikowane nie tylko podczas testów ale przede wszystkim w codziennej pracy.

  • Psy służbowe.
  • Psy służbowe.
  • Psy służbowe.
  • Psy służbowe.
  • Psy służbowe.
  • Psy służbowe.
  • Pies służbowy z policjantem przewodnikiem.
  • Pies służbowy z policjantem przewodnikiem.
  • Pies służbowy z policjantem przewodnikiem.
Powrót na górę strony