Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak nie stać się ofiarą handlu ludzmi?

Handel ludźmi to przestępstwo, które jest współczesną formą niewolnictwa. Jest to zjawisko podlegające dynamicznym przemianom. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. W strukturach Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi jest zespół funkcjonariuszy wyspecjalizowanych w walce z tym zagrożeniem.

Handel ludźmi ulega ciągłej przemianie, ewoluuje, jego nasilenie zaobserwowano na terenie naszego kraju na początku lat 90-tych. W przeszłości, Polska była krajem pochodzenia ofiar, jednak aktualnie jest również krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Azji i Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej. Z uwagi na skomplikowany charakter tego zjawiska wiedza na jego temat jest w dużej mierze szacunkowa. Zdarza się, że ofiary nie zawsze składają zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, często są deportowane. Handel istotami ludzkimi przynosi przestępcom ogromne zyski.
Handel ludźmi jest poważnym przestępstwem rażąco naruszającym podstawowe prawa człowieka. Przestępcy wykorzystują człowieka nawet za jego zgodą, przy użyciu konkretnych metod i środków. Spektrum tego zjawiska dotyka zarówno państw rozwijających się, jak i państwa rozwiniętych. Jest on powiązany z problemami społecznymi, kulturowymi, politycznymi oraz ekonomicznymi, w związku z czym przyjmuje się, iż krajami pochodzenia ofiar są kraje rozwijające się, zaś docelowymi są kraje rozwinięte.
Obywatele polscy, zarówno kobiety jak i mężczyźni, na terenie naszego kraju mogą być werbowani, a następnie wykorzystywani do pracy przymusowej, prostytucji, żebractwa, kradzieży lub wyłudzania świadczeń oraz kredytów za granicą.
Współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków, kradzież tożsamości.
Do walki z tak skomplikowanym i zawiłym procederem, w strukturach Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi funkcjonuje Zespół do Walki z Handlem Ludźmi. Policjanci wchodzący w skład tej komórki to wykwalifikowani specjaliści w zwalczaniu tego rodzaju procederu. Z uwagi na jego wielopłaszczyznowy charakter muszą posiadać wiedzę i umiejętność zwalczania wielu różnych rodzajów przestępstw mogących stanowić części składowe zjawiska handlu ludźmi. Policjanci zwalczając ten proceder mający często transgraniczny charakter, często muszą współpracować z policjntami z innych krajów. W tematyce handlu ludźmi niezwykle ważna jest profilaktyka, w ramach której funkcjonariusze omawiają tę problematykę z potencjalnymi ofiarami np. osobami wyjeżdzającymi za granicę do pracy, czy też obcokrajowcami przyjeżdzającymi do naszego kraju np. na studia.  
Łódzcy policjanci w ramach zwalczania handlu ludźmi, na bieżąco współpracują z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i instytucjami użyteczności publicznej.
W Komendzie Głównej Policji funkcjonuje skrzynka e-mailowa handelludzmibsk@policja.gov.pl, na którą każdy może przesłać informację o zaobserwowanych symptomach tego procederu oraz telefon zaufania o nr: 664 974 934 służący do przekazywania informacji o zdarzeniach mogących wyczerpywać znamiona przestępstwa handlu ludźmi, pedofilii oraz pornografii z udziałem małoletniego.
Jeśli stałeś się ofiarą handlu ludźmi zwróć się do ekspertów Krajowego Centrum Konsultacyjno-Interwencyjnego. Udzielą informacji, konsultacji prawnej i wsparcia w kontaktach z właściwymi instytucjami. Po pomoc do pracowników Centrum można zwrócić się telefonicznie, bądź mailowo: tel. 22 628 01 20, email: info@kcik.pl.
Jeżeli masz zamiar wybrać się do pracy za granicę, to PAMIĘTAJ, aby:

  • Sprawdzić, czy pośrednik oferujący Ci pracę działa legalnie, czy jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia i posiada odpowiedni certyfikat.
  • Ubezpieczyć się (od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia).
  • Dowiedzieć się o nim jak najwięcej o pracodawcy. Ustal adres, numer telefonu. Skontaktuj się z nim.
  • Dokładnie czytaj wszystkie dokumenty, które pokazuje Ci pośrednik, zwłaszcza te, które masz podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiesz - pytaj!
  • Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, zawsze domagaj się pokwitowania!
  • Zrób kserokopię dokumentów, które ze sobą zabierasz (paszportu, dowodu osobistego, wiz, pozwolenia na pracę, umowy o pracę) i zostaw bliskim (osobom, którym ufasz). Dołącz do dokumentów aktualną fotografię.
  • Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy.
  • Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych z bliskimi

Przydatne linki:

http://www.kcik.pl/

https://www.strada.org.pl/

https://www.po-moc.pl/pl

podkom. Adam Dembiński

 

Powrót na górę strony