Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni nietrzeźwi kierujący wyeliminowani z dróg

W miniony weekend pabianiccy policjanci wyeliminowali z ruchu dwóch nietrzeźwych kierujących. Pierwszy z nich wpadł zaraz po tym, jak został obywatelsko ujęty przez świadka. Drugi natomiast próbował uniknąć odpowiedzialności za jazdę „na podwójnym gazie” i nie zatrzymał się do kontroli. Niebawem obaj za swoje skrajnie lekkomyślne zachowanie odpowiedzą przed sądem.

26 października 2024 roku o godzinie 15.00 dyżurny pabianickiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierującego. Do zdarzenia doszło na ulicy Warszawskiej. Na miejsce natychmiast pojechali funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego. 45-letni zgłaszający zwrócił uwagę na niepokojące zachowanie kierującego volkswagenem. Ten bowiem, nie trzymał toru jazdy. Dzięki reakcji świadka, 39-letni łodzianin nie uniknie odpowiedzialności za popełnione przestępstwo. Badanie alkomatem wskazało ponad 3 promile alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Ze swojej skrajnej lekkomyślności wkrótce będzie tłumaczył się przed sądem. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności, świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do nawet 15 lat.

Z kolei 27 października o godzinie 23.40 policjanci z pabianickiej „patrolówki” interweniowali na ulicy Jana Pawła II w Konstantynowie Łódzkim. Funkcjonariusze mieli podejrzenie, że kierujący motorowerem może być nietrzeźwy. 31-letni cyklista siedzący za kierownicą peugeota speedfight najpierw zatrzymał się po czym widząc wysiadających z radiowozu mundurowych gwałtownie ruszył i kontynuował jazdę. Mieszkaniec gminy Lutomiersk „wpadł w ręce stróżów prawa” na ulicy Kątnej. Nie potrafił wytłumaczyć swojego zachowania. Badanie alkomatem wykazało ponad 1,3 promila alkoholu w jego organizmie. Ten „amator jazdy na podwójnym gazie” również odpowie przed sądem za swoje zachowanie.

Na przykładzie powyższych zdarzeń przypominamy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację i zmniejsza szybkość reakcji. Powoduje także błędną ocenę odległości i prędkości. Dlatego kierując pojazdem bezwzględnie powinniśmy być trzeźwi! W przeciwnym razie zwiększamy ryzyko wypadków, które mogą mieć tragiczne skutki.

Kolejną ważną kwestią jest obowiązek zatrzymania się do tzw. kontroli drogowej. W sytuacji, gdy policjant wyda polecenie poprzez zastosowanie sygnałów pojazdu uprzywilejowanego, nie wolno go bagatelizować i kontynuować jazdy. Oczywiście niezwłoczne zatrzymanie pojazdu nie jest tożsame z zatrzymaniem natychmiastowym. Kierujący pojazdem mechanicznym powinien bowiem najpierw zwrócić uwagę na względy bezpieczeństwa. Zdarza się również, że „kontrolowany” może otrzymać polecenie jazdy za radiowozem. Celem takiego działania jest dojazd do miejsca, w którym interwencja nie będzie stwarzała zagrożenia w ruchu. Niezatrzymanie pojazdu zmusza funkcjonariusza do podjęcia pościgu, a to zawsze stanowi potencjalne ryzyko wypadku. Kierujący naraża się również na odpowiedzialność karną w związku z popełnieniem przestępstwa, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

podkomisarz Agnieszka Jachimek

 

Powrót na górę strony