Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję”

Na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, adepci sztuki policyjnej wypowiedzieli słowa roty ślubowania, tym samym rozpoczynając swoją niezwykłą misję, by strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli. Nowe siły łódzkiego garnizonu, to 57 funkcjonariuszy. Podczas uroczystej zbiórki nadano certyfikaty kolejnym Dębom Pamięci honorującym imiennie wskazanych policjantów II RP zamordowanych w 1940 roku przez NKWD.

8 listopada 2024 roku w Alei Dębów Pamięci na terenie OPP w Łodzi, w uroczystej zbiórce wzięli udział: w imieniu Wojewody Łódzkiego Doroty Ryl – Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Błażej Krawczyk, w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego – Joanny Skrzydlewskiej – Zastępca Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Kontroli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego – Ryszard Wiśniewski, Prezydenta Miasta Łodzi Hannę Zdanowską reprezentował Koordynator Zespołu do spraw Imprez i Zgromadzeń Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Łodzi - Wojciech Włodarczyk, Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. Łódzkiego podinsp. Krzysztof Balcer, przedstawiciele duchowieństwa: Kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi – ks. ppor. Jacek Syjud oraz ks.  Eugeniusz Fiedorczuk Proboszcz Katedralnej Parafii Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. Wśród zgromadzonych gości był także Prezes Stowarzyszenia ,,Rodzina Policyjna 1939r.” w Łodzi – Jarosław Olbrychowski, kadra kierownicza łódzkiego garnizonu Policji – Komendanci Miejscy i Powiatowi , Dowódcy OPP w Łodzi.

Uroczystość poprzedziła Msza Święta w intencji policjantów i pracowników Policji garnizonu łódzkiego w Kaplicy garnizonowej pod wezwaniem św. Michała Archanioła.

Szeregi łódzkiego garnizonu Policji zasiliło 57 funkcjonariuszy, w tym 17 policjantek i 40 policjantów.

Nowi funkcjonariusze złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar, które przyjął insp. Andrzej Patrzałek Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi": Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej."

Insp. Patrzałek zwrócił się do nowo przyjętych policjantów słowami:

,,Witam Państwa serdecznie na wyjątkowym i podniosłym wydarzeniu, jakim jest ślubowanie nowych funkcjonariuszy Policji, a także kontynuacji inicjatywy upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej poprzez zasadzenie kolejnych dębów pamięci. 

Dzisiaj witamy w naszych szeregach osoby, które zdecydowały się związać swoje życie z misją i służbą. Z tego miejsca pragnę podkreślić, że wybierając mundur policyjny, zobowiązujecie się nie tylko do ochrony porządku publicznego, ale także do działania w duchu sprawiedliwości, odwagi i poświęcenia.

Wasze ślubowanie nabiera szczególnego znaczenia, gdyż odbywa się w miejscu, gdzie razem sadzimy kolejne dęby w Alei Dębów Pamięci, aby uczcić pamięć funkcjonariuszy Policji Państwowej - ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jest to symbol naszego hołdu dla tych, którzy oddali życie za wolność i niepodległość Polski, a ich poświęcenie pozostaje żywe w naszej pamięci. Program „Katyń… ocalić od zapomnienia” przypomina nam o wielkiej tragedii, która dotknęła nasz naród, i daje wyraz naszej wdzięczności oraz szacunku wobec tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność Ojczyzny.

Każdy z 26 dębów posadzony w tej alei symbolizuje życie konkretnej osoby, w tym także wielu funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy padli ofiarą zbrodni katyńskiej. Byli to ludzie, którzy na co dzień dbali o bezpieczeństwo swoich rodaków, wierni służbie i przysiędze, jaką złożyli Ojczyźnie. Ich życie zostało brutalnie przerwane, ale pamięć o ich poświęceniu pozostaje żywa. Te drzewa będą rosły jako milczący świadkowie ich historii, przypominając nam i przyszłym pokoleniom, jak wielką cenę ponieśli funkcjonariusze, którzy służyli Polsce z odwagą i oddaniem.

W tym szczególnym okresie, gdy niebawem obchodzić będziemy Święto Niepodległości, nasze dzisiejsze działania nabierają jeszcze głębszego sensu. 11 listopada to dzień, w którym przypominamy sobie o naszej historii, o trudach i wysiłkach, które Polacy podejmowali, by odzyskać niepodległość, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnym i suwerennym krajem. Ale wolność i suwerenność to wartości, o które nie wystarczy zabiegać tylko raz – trzeba o nie troszczyć się każdego dnia. Służba w Policji to także forma dbania o niepodległość, ponieważ każdego dnia będziecie stać na straży prawa, porządku i bezpieczeństwa obywateli oraz wspierać ten fundament, na którym opiera się wolna Polska.

Drodzy Funkcjonariusze, pamiętajcie, że założenie munduru oznacza oddanie się służbie społeczeństwu, czasem kosztem własnych wygód czy bezpieczeństwa. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo każdego obywatela, o spokój na ulicach, w domach, w szkołach, wszędzie tam, gdzie powinniśmy być obecni. To niełatwa praca, ale daje ona poczucie spełnienia i satysfakcji, gdy widzimy, jak nasza codzienna służba przyczynia się do poprawy życia mieszkańców.

Na zakończenie życzę nowym funkcjonariuszom, aby zawsze towarzyszyła Wam odwaga, rozwaga i wierność wartościom, które dziś przysięgacie. Bądźcie dumni z munduru, który nosicie, z misji, którą podjęliście, i pamiętajcie, że Wasi poprzednicy, których upamiętniamy dzisiaj posadzonymi dębami, z pewnością patrzą na Was z dumą. ”

Gratulacje nowo przyjętym policjantom złożył także Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. Łódzkiego podinsp. Krzysztof Balcer. Historię Policjantów Policji Państwowej II RP przybliżył Prezes Stowarzyszenia ,,Rodzina Policyjna 1939r.” w Łodzi Jarosław Olbrychowski.

W Alei Dębów Pamięci Funkcjonariuszy Policji Państwowej znajdującej się na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi drzewa zostały posadzone przez żyjących potomków- członków Stowarzyszenia ,,Rodzina Policyjna1939r.” w Łodzi.

Podczas uroczystej zbiórki złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą ,,Poległych Policjantów II Rzeczpospolitej Polskiej”, zapalono symboliczny znicz.

Nowo przyjęci policjanci po szkoleniu podstawowym rozpoczną służbę w kilkunastu jednostkach policji naszego garnizonu. Chcesz służyć w Policji? Rozpocznij proces rekrutacji i dołącz do nas!

Dokumenty można złożyć w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Komendach miejskich/powiatowych na terenie Województwa Łódzkiego oraz za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłając na adres Wydziału Doboru Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, ul. Lutomierska 108/112, 91-048 Łódź.

Nowo przyjętym koleżankom i kolegom oraz ich rodzinom życzymy sukcesów, wytrwałości i wielu awansów.

Dagmara Mościńska

foto: mł. asp. Mateusz Piliński

  • Policjanci trzymają flagę Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Nowo przyjęci funkcjonariusze.
  • Flaga Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, kadra kierownicza oraz zaproszeni goście.
  • Nowo przyjęci funkcjonariusze.
  • Nowo przyjęci funkcjonariusze.
  • Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi.
  • Nowo przyjęci funkcjonariusze.
  • Nowo przyjęci policjanci składają ślubowanie.
  • Sztandar Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
  • Zastępca Komendant Wojewódzkiego Policji w Łodzi wita nowym funkcjonariuszy.
  • Komendant wręcza certyfikaty rodzinom poległych policjantów.
  • Przemówienie Prezesa Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.
  • Oficjele składają hołd przed pamiątkową tablicą.
  • Warta honorowa przy tablicy pamiątkowej.
  • Sztandar Policji i nowo przyjęci policjanci.
  • Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi wraz z nowo przyjętymi policjantami.
  • Nowo przyjęci funkcjonariusze.
Powrót na górę strony