Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miejsce, ślad, wykrycie – studenci odwiedzili Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Łodzi

Studenci Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi zapoznawali się ze specyfiką poszczególnych sekcji Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Łodzi. Policjanci przybliżyli studentom kryminologii techniki badań daktyloskopijnych, metody wykorzystywane podczas badań mechanoskopijnych, pokazali pracownię badań broni i balistyki, wypadków drogowych, chemii i dokumentów.

21 listopada 2024 roku Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi gościła kilkunastu studentów kryminologii z Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Ich celem było przyjrzenie się z bliska czym zajmują się wykwalifikowani w tej dziedzinie policjanci. Funkcjonariusze uchylili dziś przed nimi rąbka tajemnicy, jaką owiana jest praca laboratorium kryminalistycznego.

Każde działanie, czy to sprawcy, ofiary, świadka zdarzenia, pozostawia po sobie ślad. To właśnie one, ślady, poddawane są analizie w laboratorium kryminalistycznym.

Dla większości z nas praca eksperta z zakresu kryminalistyki, jest szybka i łatwa. Takie wrażenie odnosimy śledząc kryminalne seriale. Tymczasem nic bardziej mylnego. Wymaga szerokiej i cały czas pogłębianej wiedzy z tego zakresu, cierpliwości, analitycznego umysłu. Policjanci pełniący służbę w laboratorium kryminalistycznym, biegli i technicy kryminalistyki, nie przesłuchują podejrzanych i nie dokonują na co dzień ich zatrzymań, ale to właśnie od ich mrówczej pracy zależy w bardzo dużej mierze rozwiązanie zagadki i powodzenie śledztwa. Oględziny przez nich wykonywane, na miejscu zdarzenia, trwają od kilku do kilkunastu godzin. Skrupulatne zebranie wszystkich śladów decyduje o tym, czy sprawca stanie przed sądem. Laboratoryjne badania wymagają czasu i polegają na ciągłej analizie prowadzonej przez pracujących tam policjantów, wspomaganej przez sprzęt badawczy i systemy komputerowe.

Studenci przeszli przez pomieszczenia kilku pracowni specjalistycznych, a jedną z nich była pracownia chemiczna laboratorium kryminalistycznego,  której dowiedzieli się że  jest jego niezwykle istotnym elementem. To właśnie w niej analizuje się próbki krwi i różnych płynów znalezionych na miejscu zdarzenia. Bada się tam różnego rodzaje substancje, chociażby te łatwopalne, materiały wybuchowe. Doświadczeni w tym zakresie policjanci, są w stanie stwierdzić obecność mikrośladów, na przykład włókien czy elementów naskórka. Wszystko po to by ustalić ich pochodzenie i znaleźć odpowiedzi na pytania, co i w jaki sposób się wydarzyło, by znaleźć szczegół, który zdradzi sprawcę.

Policjanci zaprowadzili uczestników wycieczki do pomieszczeń, w których na co dzień prowadzą badania daktyloskopijne, gdzie mogli posłuchać między innymi o sposobach zbierania i identyfikacji śladów linii papilarnych, czy mechanizmów ich powstania.

Z dużym zainteresowaniem studenci wysłuchali jakie metody wykorzystują policjanci laboratorium kryminalistycznego podczas badań wypadków drogowych. Rekonstrukcja wypadku drogowego, wymaga szczegółowego zbadania śladów, dokładnej analizy elementów pojazdów, które mogły brać udział w zdarzeniu.

Pracownia badań mechanoskopijnych i pomieszczenie, w którym znajduje się sekcja badań dokumentów, to kolejne miejsca, które odwiedziła młodzież uczelni. W pierwszej, policjanci zajmują się badaniem śladów, które powstały na skutek mechanicznego oddziaływania na siebie różnych przedmiotów, badając ślady pozostawione na przedmiotach, ustalają ich tożsamość, na podstawie śladów przez te narzędzia zostawionych. Specjaliści w sekcji badań dokumentów między innymi zajmują się analizą form fałszerstwa różnego rodzaju dokumentów, weryfikują ich autentyczność, identyfikują osoby na podstawie ich pisma.

Jak wygląda bramka do pomiaru prędkości pocisków, jak policjanci identyfikują łuski i na czym polega analiza uszkodzeń postrzałowych odzieży, to kolejna cząstka wiedzy przekazana studentom kryminologii.

Spotkanie ze studentami dobiegło końca, a my mamy nadzieję, że pośród nich znajdą się przyszli biegli i technicy kryminalistyki.

Dagmara Mościńska

  • Studentki zwiedzają laboratorium kryminalistyczne w Łodzi.
  • Studentki zwiedzają laboratorium kryminalistyczne w Łodzi.
  • Studentki zwiedzają laboratorium kryminalistyczne w Łodzi.
  • Studentki zwiedzają laboratorium kryminalistyczne w Łodzi. Pracownia daktyloskopii.
  • Studentki zwiedzają laboratorium kryminalistyczne w Łodzi. Pracownia daktyloskopii.
  • Studentki zwiedzają laboratorium kryminalistyczne w Łodzi.Pracownia daktyloskopii.
  • Studentki zwiedzają laboratorium kryminalistyczne w Łodzi.
  • Studentki zwiedzają laboratorium kryminalistyczne w Łodzi. Pracownia balistyczna.
  • Studentki zwiedzają laboratorium kryminalistyczne w Łodzi. Pracownia mechanoskopii.
Powrót na górę strony