Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolenie czworonożnych funkcjonariuszy

Na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, odbyło się szkolenie policyjnych przewodników psów służbowych z garnizonu łódzkiego oraz przewodników psów służbowych z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi. Tym razem w ramach szkolenia ćwiczono z psami między innymi posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, czołowy atak na pozoranta, obronę policjanta podczas konwoju oraz tropienie osoby poszukiwanej. W ćwiczeniach wzięli udział przewodnicy z całego garnizonu łódzkiego.

Psy służbowe to nieodłączny element współczesnych struktur policyjnych. Psy są wsparciem dla funkcjonariuszy podczas codziennych obowiązków, zarówno prewencyjnych jak i operacyjnych. Obdarowane przez naturę niezwykłą psychiką, instynktem  i silnie rozwiniętymi zmysłami węchu, słuchu i wzroku, są nieocenione w skutecznych policyjnych działaniach. Pracowite, silne, odważne, gotowe stanąć w obronie swojego opiekuna, okazujące mu lojalność i posłuszeństwo. Z policyjnymi opiekunami łączy ich  wspólna służba i wielka przyjaźń.

Najliczniejszą grupę psów służbowych w Policji stanowią psy kategorii patrolowo-tropiącej. Wykorzystywane są w służbie patrolowej, do przeszukania terenu i pomieszczeń, pościgu za osobą oraz podczas zasadzek. Stanowią pomoc przy wykonywaniu czynności interwencyjnych, przy zatrzymywaniu osób, doprowadzaniu i konwojowaniu. Świetnie radzą sobie także z tropieniem śladów ludzkich.

Psy służbowe wspólnie ze swoimi przewodnikami rozwijają cały czas i utrwalają swoje umiejętności, niezbędne do wykonywania służbowych zadań. 27 listopada 2024 roku, funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na terenie OPP w Łodzi przeprowadzili szkolenie dla przewodników psów służbowych i ich podopiecznych. W szkoleniu brali udział również funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w Łodzi ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi.

W przedsięwzięciu brało udział 16 czworonogów z przewodnikami oraz trzech pozorantów. Ćwiczono między innymi posłuszeństwo ogólne psa: pokonywanie przeszkód, pracę węchową, przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytego pozoranta, pościg psa bez kagańca za pozorantem i obronę przewodnika podczas konwoju. Ponadto przećwiczono elementy z zakresu podejmowania interwencji w stosunku do agresywnych osób posiadających niebezpieczne przedmioty, które mogą stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia. Sprawdzano również umiejętności przewodników
i psów służbowego w bezpośrednim użyciu czworonoga w stosunku do osób, które posiadają broń palną. Szkolenie  pozwoliło zacieśnić współpracę ze Strażą Ochrony Kolei, jak również przećwiczyć  współdziałanie podczas wspólnych interwencji, prowadzenia czynności podczas zabezpieczania imprez masowych w tym meczy podwyższonego ryzyka.

Takie szkolenia przewodników i ich podopiecznych prowadzone są cyklicznie. Poprzez tego typu ćwiczenia doskonali się nabyte umiejętności policyjnych czworonogów oraz utrzymuje ich sprawność fizyczną. Wymiana informacji i zawodowych doświadczeń pomiędzy policjantami i funkcjonariuszami SOK, pozwoli na skuteczność działania także na obiektach kolejowych.

Aktualnie w garnizonie łódzkim służy 48 psów policyjnych o różnych specjalnościach. Są to czworonogi wyszkolone w tropieniu, wyszukiwaniu zapachu narkotyków, materiałów wybuchów i  zwłok ludzkich.

asp. Łukasz Spruch/ Dagmara Mościńska

Ładowanie odtwarzacza...

Nagranie audio Audiodeskrypcja__2_.m4a

Pobierz plik Audiodeskrypcja__2_.m4a (format mp3 - rozmiar 643.28 KB)

Powrót na górę strony