Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostatnia noc w roku z ,,bezpiecznym hukiem”

Sylwestrowej zabawie, żegnaniu starego i powitaniu Nowego Roku, oprócz wznoszenia toastów, towarzyszy często odpalanie fajerwerków, petard i sztucznych ogni. Decydując się na używanie wyrobów pirotechnicznych, pamiętajmy, że obchodzenie się z nimi w sposób niewłaściwy, nie zachowując zasad bezpieczeństwa, może skończyć się poparzeniem, zranieniem, być przyczyną pożaru, a nawet prowadzić do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Nie zapominajmy o zwierzętach, huk petard może narazić je na cierpienie! Zachowajmy szczególną ostrożność!

Najbardziej oczekiwana noc sylwestrowa wymaga od nas odpowiedzialnej zabawy, zadbajmy o bezpieczeństwo podczas nieodłącznego jej elementu czyli odpalaniu fajerwerków. Prawidłowe zachowanie powinno rozpocząć się już w momencie zakupu wyrobów pirotechnicznych.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wyrobów pirotechnicznych:

  • Kupujmy fajerwerki, petardy, sztuczne ognie, tylko w sprawdzonych sklepach, unikając przypadkowych miejsc sprzedaży takich produktów. Przepisy ściśle określają wymogi bezpieczeństwa dotyczące zarówno samej ich sprzedaży, jak i magazynowania
  • Kupowane przez nas wyroby pirotechniczne powinny posiadać instrukcję w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego ich użytkowania. Sprawdźmy dodatkowo, czy opakowanie nie jest uszkodzone i zdeformowane, skontrolujmy także datę ważności
  • Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają fajerwerki czy petardy osobom niepełnoletnim. Taki czyn jest przestępstwem, zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności, lub pozbawienia wolności do lat dwóch

Podczas używania fajerwerków pamiętajmy o obowiązującym w Polsce zakazie używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku, to nie zwalnia jednak z zachowania ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa!

Zanim odpalisz fajerwerki pamiętaj:

  • Wybuchająca nagle petarda, nie tylko może spowodować oparzenia twarzy i rąk, ale także poważne uszkodzenia ciała, dlatego też nie decyduj się na jej odpalanie kiedy znajdują się blisko Ciebie inne osoby, zachowaj ostrożność,
  • Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci, w żadnym wypadku nie pozwól by same odpalały wyroby pirotechniczne, przypilnuj, by trzymały się z dala od miejsca odpalania fajerwerków!
  • Zdrowy rozsądek powinien kierować nami także w sytuacji kiedy petarda, czy inny wyrób pirotechniczny, nie wybuchnie. Nie wolno odpalać go ponownie, nie demontuj, nie rozkładaj na części niewybuchu.
  • Fajerwerki i huczna zabawa, nie wszystkim sprawiają radość. Pamiętajmy, że wśród nas są osoby starsze, chore, którym nadmierny hałas przeszkadza, budząc strach i dyskomfort.
  • nie zapomnijmy, że huk petard niepokoi zwierzęta, które mogą negatywnie odczuwać skutki ich używania, a wręcz może narażać je na cierpienie. Wiedząc jak reagują w takich sytuacjach zadbajmy, by nie odczuwały dyskomfortu związanego z tą wyjątkową nocą i w miarę możliwości chrońmy naszych czworonożnych milusińskich przed dokuczliwymi odgłosami wystrzałów, gdyż stres u zwierząt czasami objawia się ich paniczną ucieczką.

Pamiętajmy, że ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego, w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody.

Zadbajmy wspólnie, aby koniec starego i początek Nowego Roku był dla nas wszystkich miły i bezpieczny.

 

Powrót na górę strony