Prognozowane ocieplenie! Uważaj na kruchy i cienki lód na zbiornikach!
W ostatnim czasie niskie temperatury spowodowały zamarznięcie zbiorników wodnych. Prognozowane ocieplenie może sprawić, że staną się one śmiertelną pułapką. Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wodny zawsze jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Apelujemy o zachowanie rozsądku!
Ferie w województwie łódzkim na półmetku. Pogoda sprzyja zimowym zabawom, śnieg i mróz to idealne zestawienie na odpoczynek w tej scenerii. Spacerując w okolicach akwenów pamiętajmy jednak aby pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód. Prognozowane ocieplenie może sprawić, że staną się one śmiertelną pułapką. Rzeki, stawy i jeziora pokryte zimą lodem, należą do miejsc bardzo niebezpiecznych i absolutnie nie można rozpatrywać ich w kontekście lodowisk, czy miejsc do zabawy dzieci i młodzieży. Należy pamiętać, że dziecko nie jest świadome konsekwencji wynikających z wejścia na lód. Sztuczne lodowisko to jedyne bezpieczne miejsce, gdzie grubość lodu się nie zmienia.
Pamiętajmy, że przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający akwen, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu.
Aby uniknąć wypadków warto zastosować się do tych kilku rad:
- jeśli już wejdziemy na lód i się pod nami załamie starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie
- kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
- jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
- jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast zadzwońmy na numer alarmowy 112.
- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.
Apelujemy i ostrzegamy! Dorosła osoba w lodowatej wodzie po minucie traci świadomość, po trzech minutach nie mamy już siły, by wydostać się samodzielnie z wody. Jeżeli zobaczymy kogoś kto wpadł pod lód, koniecznie zadzwońmy po pomoc. Zadbajmy o to aby ten ostatni tydzień ferii był bezpieczny.
mł.asp. Mateusz Piliński