Nietrzeźwy wsiadł za stery maszyny budowlanej
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach zatrzymali nietrzeźwego kierującego koparko-ładowarką. 54-latek miał w organizmie ponad 0,6 promila alkoholu. Stracił już prawo jazdy, a ze swojego zachowania będzie tłumaczyć się przed sądem. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
10 kwietnia 2025 roku o godzinie 12.40 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach skierował załogę „patrolówki” na ulicę Kilińskiego. Z treści zgłoszenia wynikało, że ma znajdować się tam nietrzeźwy kierujący pojazdem marki JCB. We wskazanej lokalizacji, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Grobelną mundurowi zauważyli koparko-ładowarkę. Za jej kierownicą siedział 54-letni mężczyzna. Wstępne badanie alkomatem wykazało ponad 0,6 promila alkoholu w jego organizmie. Na miejsce przyjechali funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego pabianickiej jednostki Policji. Kierujący został zatrzymany, a pojazd którym się poruszał odholowano na parking strzeżony. Mieszkaniec powiatu poddębickiego był bardzo zdenerwowany, twierdził, że nie spożywał w ostatnim czasie napojów wysokoprocentowych. Nie chciał również poddać się kolejnemu badaniu. Konieczne było pobranie krwi. W trakcie prowadzonych czynności, świadek zdarzenia potwierdził, że widział, jak mężczyzna jadąc koparko-ładowarką nie utrzymywał prawidłowego toru jazdy. Mundurowi zatrzymali 54-latkowi prawo jazdy. Za swoje zachowanie odpowie wkrótce przed sądem. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Pamiętajmy, że alkohol w organizmie może utrzymywać się wiele godzin po konsumpcji. Kilkugodzinna przerwa w jego spożywaniu może okazać się niewystarczająca. Uczucie trzeźwości może być bardzo mylące. Dlatego zanim zdecydujemy się wsiąść za kierownicę, lepiej odczekać odpowiednią ilość czasu lub skorzystać z certyfikowanego alkotestu.
Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym „policjant, w związku z wykonywaniem czynności, jest uprawniony do żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu”.
podkomisarz Agnieszka Jachimek