Informacje

Policjanci uprzedzili pseudokibiców i nie dopuścili do "ustawki"

Stoją w cieniu stadionowych reflektorów, ale to oni są na pierwszej linii walki z brutalnością, handlem narkotykami i zorganizowaną przestępczością. Wydział do Walki z Przestępczością Pseudokibiców KWP w Łodzi to zespół doświadczonych funkcjonariuszy, którzy każdego dnia przecinają nici łączące świat sportu z przemocą i bandycką subkulturą. Ich zadaniem nie jest ochrona widowiska, ale eliminowanie zagrożeń, które rodzą się poza stadionem – w ciemnych zaułkach, w tajnych lokalizacjach wybranych na „ustawki”.

To właśnie oni, często zanim padnie pierwszy cios, rozbijają grupy przygotowujące się do konfrontacji, zapobiegają krwawym starciom i rozpracowują powiązania między pseudokibicami a światem przestępczym. Bo tam, gdzie kończy się kibicowanie, a zaczyna agresja, nienawiść i wojna gangów w barwach klubowych – zaczyna się ich praca.

Tak też było 18 kwietnia 2025 roku kiedy to dzięki stałemu monitoringowi środowiska przestępczego wytypowali miejsce gdzie może dojść do kolejnej konfrontacji piłkarskich „bojówek”. Według ich ustaleń to właśnie na terenie jednego z lasów w powiecie sieradzkim miało dojść do kolejnej „ustawki”. Ich przypuszczenia szybko się potwierdziły. Z uwagi na fakt, iż mogła się tam znajdować duża ilość osób, na miejsce skierowano również policjantów z Sieradza, Zduńskiej Woli oraz Łasku. W środku lasu funkcjonariusze zauważyli grupę mężczyzn, która to na widok mundurowych rozbiegła się w różnych kierunkach. W efekcie w ręce policjantów wpadło 13 osób w weku od 18 do 47 lat. Osoby te zostały wylegitymowane. W sąsiedztwie miejsca spotkania mundurowi ujawnili również 7 samochodów osobowych w których znajdowała się odzież świadcząca o przynależności klubowej, rękawice do walk, ochraniacze, tzw. owijki na ręce, trzonek od siekiery, maczeta i gaz pieprzowy. 4 mężczyzn ukarano mandatami karnymi za bezprawny wjazd do lasu, a w stosunku do jednego sporządzono wniosek do sądu za posiadanie w miejscu publicznym maczety. Mężczyźni nie byli w stanie logicznie wytłumaczyć co robili w tym miejscu oraz po co im znalezione w pojeździe przedmioty, upewniając policjantów, iż właśnie zapobiegli kolejnej pseudokibicowskiej „ustawce”.
Przestępczość pseudokibiców to nie spontaniczne wybryki – to zorganizowane działania. Dlatego walka z tym zjawiskiem wymaga nie tylko siły i determinacji, ale także wiedzy, precyzji i doskonałej współpracy operacyjnej. Dzięki pracy funkcjonariuszy tego wyspecjalizowanego wydziału, wiele „ustawionych” spotkań kończy się zatrzymaniami zamiast dramatami. Ich działania rzadko trafiają na nagłówki gazet, ale to właśnie one realnie wpływają na nasze bezpieczeństwo – zarówno na stadionach, jak i daleko poza nimi.

 

/nadkom. Aneta Sobieraj/

 

Film Timeline_1.mp4

Pobierz plik Timeline_1.mp4 (format mp4 - rozmiar 47.51 MB)

Powrót na górę strony