Informacje

II edycja Policyjnych Targów Pracy i Edukacji

Precyzja działania i realne kulisy służby – tak wyglądały Policyjne Targi Pracy i Edukacji, zorganizowane na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wydarzenie pozwoliło młodym ludziom, szukającym pomysłu na swoją przyszłość, na bezpośrednie spotkanie z policjantami różnych specjalizacji i zainspirowanie się policyjnym mundurem.

15 maja 2025 roku Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi jako organizator, oraz Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi – współorganizator, połączyli siły. Podczas tegorocznej edycji Policyjnych Targów Pracy i Edukacji, na uczestników czekały pokazy nowoczesnego sprzętu, który wykorzystują na co dzień policjanci służby prewencyjnej, kryminalnej i kontrterrorystycznej. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach i aktywnościach praktycznych.

Wszyscy zainteresowani służbą w tej formacji mogli dowiedzieć się więcej o dokumentach, jakie należy złożyć, jakie etapy rekrutacji czekają na kandydatów, oraz jakie możliwości rozwoju zawodowego istnieją w strukturach policji. Specyfika pracy poszczególnych komórek organizacyjnych zaprezentowana przez funkcjonariuszy pokazała różnorodność pasji jakie można realizować i spełniać się w zawodzie policjanta.

Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się  psy służbowe. Przewodnicy ze swoimi czworonożnymi współtowarzyszami opowiadali na czym polega ich codzienna służba, jak zostać przewodnikiem policyjnego psa służbowego, na czym polega i ile trwa szkolenie. Pokaz posłuszeństwa i umiejętności policyjnych psów to już było mistrzostwo. 

Podczas targów można było także spotkać funkcjonariuszy laboratorium kryminalistycznego. Była to wyjątkowa okazja, by zobaczyć z bliska, jak wygląda praca ekspertów na co dzień rozwiązujących zagadki przestępstw. Policjanci z ,,labo’ pokazywali jak zabezpieczane jest miejsce zbrodni, jak zbiera się ślady, jakie narzędzia i wykorzystywany sprzęt oraz policyjna dokładność może zadecydować o wykrywczym sukcesie. Zainteresowani dowiedzieli się także w jaki sposób policjanci badają autentyczność dokumentów, wykrywają fałszerstwa i zabezpieczają ślady pozostawione na papierze. Poznali tajniki identyfikacji pisma ręcznego. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudziła daktyloskopia, czyli klasyczna, ale nadal niezawodna metoda identyfikacji osób na podstawie odcisków palców. Policjanci z laboratorium kryminalistycznego przybliżyli uczestnikom targów jak identyfikują narzędzia użyte przy np. włamaniu, analizując charakterystyczne ślady pozostawiane na zamkach, drzwiach czy oknach, bo każde narzędzie zostawia unikalny ,,podpis”, a mechanoskop potrafi je odczytać.

Dzięki obecności funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Łodzi młodzi ludzie odwiedzjący nasze targi mogli poczuć się członkiem  takiego oddziału przymierzając umundurowanie i wyposażenie policjanta OPP wykorzystywane przez pododdział zwarty, zaglądając między innymi do radiowozu z urządzeniem LRAD.

Policjanci pełniący służbę na zbiornikach wodnych, prezentowali wykorzystywaną w sezonie łódź motorową, na której patrolują akweny dbając o bezpieczeństwo wszystkich wypoczywających nad wodą.

Oznakowane radiowozy, symulacje przy użyciu alko i narkogogli,  to jedne z atrakcji przygotowanych przez mundurowych. Dzięki funkcjonariuszom ruchu drogowego, uczestnicy targów sprawdzili, czy wygodnie się siedzi na służbowym motocyklu, jak działa alkomat, czym jest ręczny miernik prędkości.

Funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi podczas targów prowadzili pokaz nowoczesnego wyposażenia, wykorzystywanego podczas najtrudniejszych akcji.

Podczas targów przedstawiciele Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu prezentowali specjalną ofertę edukacyjną dla uczniów szkół mundurowych, przedstawiając również możliwości jakie oferuje ich uczelnia przyszłym studentom.

Policjanci dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem, przybliżając kuluary swojej misji, jaką jest służba w policyjnym mundurze. Mamy nadzieję, że wielu z uczestniczących w naszych targach zainspirowało się, uwierzyło w siebie i podejmie decyzję o kandydowaniu w policyjne szeregi. Zapraszamy!

Dagmara Mościńska

  • na zdjęciu policyjne pies służbowy.
  • na zdjęciu uczeń klasy mundurowej podczas targów pracy przymierza sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie policjanta opp.
  • młodzież klasy mundurowej przy stoisku podczas targów pracy.
  • młodzież klas mundurowych podczas targów pracy.
  • policyjne targi pracy.
  • uczeń klasy mundurowej podczas pokazu broni wykorzystywanej przez policjantów.
  • Organizatorzy Policyjnych Targów Pracy i Edukacji.
  • Policyjne Targi Pracy i Edukacji, wystąpienie współorganizatora.
  • stoisko promocyjne podczas Policyjnych Targów Pracy i Edukacji.
  • młodzież klasy mundurowej.
  • pokaz policyjnego sprzętu służbowego.
  • uczennica klasy mundurowej siedzi na policyjnym motocyklu podczas targów pracy.
  • Policyjne Targi pracy.
Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony