Niezapomniana atmosfera podczas Nocy Muzeów w siedzibie łódzkiego garnizonu Policji
2025 rok to szczególny czas dla naszej formacji, ponieważ obchodzimy 100-lecie obecności kobiet w Polskiej Policji. W tym roku dodatkowo mija 50 lat od chwili powstania budynku przy ulicy Lutomierskiej. Tajemnicze śledztwa, policyjna moda sprzed dekad, radiowozy dawniej i dziś, i historie kobiet, które przecierały szlaki w mundurze, to tylko część atrakcji, które czekały na uczestników Nocy Muzeów w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Aby uczcić ten okrągły jubileusz przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji - Nocy Muzeów a insp. Arkadiusz Sylwestrzak Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi otworzył drzwi komendy dla mieszkańców regionu. Przed budynkiem zaprezentowane zostały nowoczesne i stare pojazdy Policji. W auli gen. Henryka Wardęskiego na uczestników czekała wystawa poświęcona historii naszej formacji z lat 1919-2025.
To nie było zwykłe zwiedzanie, to noc pełna tajemnic, historii, policyjnych opowieści. Wszyscy którzy 17 maja 2025 roku między godziną 18.00 a 23.00 przekroczyli próg policyjnej komendy przy ulicy Lutomierskiej w Łodzi, dotknęli historii spojrzeli na służbę z zupełnie innej perspektywy, wyruszając w podróż przez policyjną przeszłość i teraźniejszość. Zapoznawali się ze specyfiką policyjnej służby, dowiedzieli jak zostać policjantem, jak przejść poszczególne etapy rekrutacji i w jakie pasje można rozwijać pełniąc służbę w poszczególnych pionach.
Zwiedzający mury budynku, mogli przekroczyć próg gabinetu Komendanta Łódzkiego Garnizonu Policji, w którym na co dzień nadzoruje on pracę podległych funkcjonariuszy i w którym zapadają najwazniejsze decyzje dotyczące bezpieczestwa w naszym regionie.
Interaktywna wystawa pamiątek a w niej dokumenty, archiwalne fotografie, oryginalne odznaki i sprzęt, który był świadkiem najważniejszych policyjnych akcji funkcjonariuszy łódzkiego garnizonu, to kolejna atrakcja przygotowana przez organizatorów tej wyjątkowej nocy. Każda rzecz opowiadała swoją historię.
Zmieniające się umundurowanie i policyjne wyposażenie to opowieść o epoce, technologii i zmieniającej się roli policjanta.
Ci, którzy zdecydowali się spędzić tę noc z nami, mieli także okazję posłuchać historii odważnych pionierek, które jako pierwsze wkroczyły w męski świat służby. Inspirujące, często zapomniane, podczas Nocy Muzeów wróciły do głosu. Ścieżki kobiet w Policji Państwowej II RP przybliżył Prezes Stowarzyszenia ,,Rodzina Policyjna 1939r." w Łodzi - Jarosław Olbrychowski. Odwaga, determinacja, codzienna walka o szacunek, w niejednokrotnie, trudnych czasach, to opowieści, które warto znać i przekazywać dalej. W programie był również występ Nieetatowej Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Polijci w Łodzi.
Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili ten wieczór z Nami.
Dagmara Mościńska