Czy można uciec przed horrorem handlu ludźmi? – Escape Truck w Łodzi
Edukacyjny pojazd Escapetruck wjechał na Pasaż Schillera w Łodzi. Event zorganizowany przez policjantów łódzkiego garnizonu kończy w Polsce tegoroczną edycję projektu, mającego na celu zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat handlu ludźmi – jednego z najbardziej brutalnych i niebezpiecznych zjawisk współczesnego świata.
Handel ludźmi to niewątpliwie forma niewolnictwa. Ma charakter transgraniczny. Dotyka miliony ludzi na całym świecie i jest jednym z najbardziej odrażających przestępstw. Niszczy życie, pozbawia ofiary godności i narusza ich podstawowe prawa. Osoby dotknięte procederem handlu ludźmi, są wykorzystywane najczęściej do przymusowej pracy i przestępstw na tle seksualnym. Sprawcy mogą także swoje ofiary wykorzystywać do przymusowej przestępczej działalności, przymusowego żebractwa. Nielegalne pobieranie narządów, handel dziećmi, to również jedne z form tego okrutnego procederu. Handlarze ludźmi werbując swoje ofiary, stosują groźby fizyczne i psychiczne, by przejąć nad nimi kontrolę. Pozbawiają ich telefonów a zabierając dokumenty, odbierają ich tożsamość. Ofiara traci prawo do decydowania o sobie samym.
Handel ludźmi może dotknąć każdego – młodych ludzi szukających pracy za granicą, dzieci korzystające z internetu, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Polska, jest nie tylko krajem, przez który przebiega szlak tranzytowy, ale również krajem docelowym dla ofiar handlu ludźmi.
Wspólna odpowiedzialność instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo nakłada obowiązek budowania odporności społecznej i zwiększenie czujności. Celem łódzkich policjantów biorących udział w projekcie, jest przede wszystkim dotarcie do jak największej grupy odbiorców, by zwiększyć wiedzę społeczeństwa na temat procederu handlu ludźmi. Czas przed zbliżającymi się wakacjami, to idealny moment aby przestrzec młodych ludzi przed zagrożeniami, związanymi z podejmowaniem dorywczej pracy w kraju i za granicą
23 maja 2025 roku, łódzkimi ulicami przemieszczał się czarny, nietypowy pojazd typu truck, zwiastując nadchodzący mrok, kryjący się w jego naczepie. Zaparkował na Pasażu Schillera rozpoczynając event, którym policjanci łódzkiego garnizonu włączyli się w projekt realizowany przez Polską Policję, holenderską Fundację Reshape, policję holenderską,Straż Graniczną, Uniwersytet Wrocławski oraz Ambasadę Królestwa Niderlandów.
Patronatem honorowym wydarzenie objęli : Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Łodzi. Partnerzy: Fundacja Reshape, Ambasada Królestwa Niderlandów, Policja Królestwa Niderlandów, Uniwersytet Wrocławski, Polska Policja, Straż Graniczna, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, IOM Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji.
Całość opierała się na autentycznych historiach ofiar, przez co doświadczenie stało się niezwykle poruszające i zapadające w pamięć. Uczestnicy, wchodząc do wnętrza ciężarówki, stawali się częścią realistycznego scenariusza, w którym musieli rozwiązywać zagadki i podjąć decyzje, przed którymi stoją pokrzywdzeni handlem ludźmi. Osoby, które zdecydowały się na podjęcie wyzwania, wykonując poszczególne zadania, dążyły do wydostania się z zamkniętej naczepy ciężarówki, przy okazji zdobywając wiedzę o zjawisku handlu ludźmi.
W realizację przedsięwzięcia zaangażowali się policyjni profilaktycy z całego garnizonu łódzkiego oraz policjanci z pionów kryminalnych, na co dzień ścigający sprawców tego procederu. Odwiedzający dzisiejszy event mogli także zatrzymać się przy stanowiskach edukacyjnych, obejrzeć pokazy policyjnego umundurowania, radiowozów i wyposażenia policjantów ruchu drogowego.
Ważnym elementem dzisiejszego spotkania była współpraca międzyinstytucjonalna w ramach panelu eksperckiego, podczas którego zaproszeni goście przekazywali informacje dotyczące walki ze zjawiskiem handlu ludźmi z perspektywy swojej instytucji. Do współpracy pozyskano między innymi ekspertów z Uniwersytetu Łódzkiego, Okręgowego Inspektoratu Pracy, Straży Granicznej, organizacji pozarządowych.
Forma escape roomu, stała się idealnym sposobem dotarcia, zwłaszcza do młodych ludzi. To nie tylko rozrywka ale intensywne przeżycie, które odtwarza środowisko tak łudząco przypominjące okrutne warunki przetrzymywanych ofiar, że zmusza do refleksji a co dla nas najważniejsze, uczy rozpoznawać zagrożenia związane z handlem ludźmi. Ciężarówka pojedzie dalej, zostawiając za sobą nasze miasto, ale w uczestnikach zostawi siłę i wiedzę, które pomogą w porę uciec przed horrorem.
Partnerem Wydarzenia jest Województwo Łódzkie
Dagmara Mościńska