Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustka, oferując pomoc w uzyskaniu wypłaty zapomogi osobom starszym okradła 70-letnią kobietę

Policjanci poszukują oszustki , która ukradła 70-letniej mieszkance powiatu kutnowskiego ponad 10 tysięcy złotych, oferując pomoc w uzyskaniu zapomogi dla osób po 70 roku życia. Policja apeluje o ostrożność, przypominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Do zdarzenia doszło 16 marca 2017 roku na terenie gminy Krzyżanów. Oszustka weszła do mieszkania wykorzystując otwarte drzwi.  Podczas rozmowy  zaoferowała pomoc w uzyskaniu zapomogi dla osób po 70 roku życia. Wypłata miała być uzależniona od wysokości zgromadzonych oszczędności oraz wysokości renty lub emerytury. 70 letnia kobieta wspólnie ze swoją 94-letnią mamą pokazały kobiecie  swoje oszczędności – łącznie 10.500 zł. Następnie lokatorki domu poszły do drugiego pokoju po odcinek renty. Po powrocie nie zastały już ani pani oferującej zapomogę , ani pieniędzy, które zostawiły wcześniej na stole.

 

W celu ustrzeżenia się przed podobnymi sytuacjami zachowajmy szczególną ostrożność i pamiętajmy o przestrzeganiu poniższych zaleceń.

Drzwi do domu  zawsze muszą być zamknięte na zamki..
W ganku, przedpokoju czy innym miejscu, gdzie mamy zwyczaj przyjmowania osób obcych, nie można pozostawiać rzeczy cennych oraz ważnych dokumentów (np. portfela, kluczyków do samochodu, kluczy do mieszkania, saszetki z dokumentami, itp.).
Nie wolno otwierać drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł. Dobrym rozwiązaniem są domofony zamontowane przy drzwiach klatki schodowej czy furtce.
Jeśli zjawił się przedstawiciel administracji osiedla, samorządu, elektrowni czy gazowni zawsze możemy go sprawdzić. Poprosić o pokazanie legitymacji służbowej, a jeżeli nie mamy pewności co do jego autentyczności, możemy telefonicznie (bez otwierania drzwi) sprawdzić w danej instytucji czy był on skierowany pod wskazany adres. Można również poprosić, aby przyszedł w innym terminie, kiedy będą pozostali domownicy lub ktoś z rodziny. Warto także sprawdzać tablice informacyjne zamontowane w klatce schodowej, tam zamieszczane są informacje o terminach wizyt przedstawicieli różnego rodzaju instytucji i firm współpracujących z administratorem. 
Jeśli musimy kogoś wpuścić, to nigdy nie zostawiamy go ani na chwilę samego. Najlepiej, żeby wtedy w domu był jeszcze obecny ktoś z rodziny, znajomych czy sąsiadów.
Nie podpisujmy żadnych umów oraz nie przekazujmy pieniędzy akwizytorom czy inkasentom, jeżeli nie mamy pewności kogo reprezentują. Dokładnie czytajmy zawierane umowy i wyjaśniajmy wszelkie wątpliwości. Najlepszym rozwiązaniem jest pomoc osoby zaufanej, mogącej nam doradzić. 
Nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom obcym czy nawet znajomym, które przyszły w imieniu kogoś z Waszej rodziny. Nie należy tego robić, nawet jeśli wcześniej był telefon w tej sprawie.
Mając w domu oszczędności i rzeczy szczególnie cenne schowajmy je w miejscu trudno dostępnym, i nie mówmy o tym innym osobom. Dyskrecja jest jedną z podstaw ochrony siebie i swojego mienia.

.

Bardzo ostrożnie postępujemy przy udzielaniu informacji przez telefon. Niektórych informacji w ogóle nie powinno się przekazywać, szczególnie nie podajemy: danych personalnych, numerów dokumentów, kont bankowych i haseł do nich, numerów karty bankomatowej i jej PIN-u, kiedy domownicy w domu przebywają a kiedy są poza nim (w pracy, na urlopie, u rodziny, itp.), kim są członkowie rodziny, itp.