Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

II edycja szkolenia policjantów pełniących służbę w PdOZ ( Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych)

W dniach od 6 do 8 kwietnia 2016 roku w Ośrodku Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu odbyła się druga edycja szkolenia połączonego z doskonaleniem zawodowym lokalnym funkcjonariuszy z jednostek podległych KWP w Łodzi, pełniących służbę w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia.

W interdyscyplinarnym szkoleniu zorganizowanym przez Wydział Konwojowy KWP w Łodzi udział wzięło kolejnych 42 policjantów pełniących służbę w w/w pomieszczeniach. Dodatkowo w drugim – teoretycznym dniu szkolenia wzięli udział funkcjonariusze sprawujący nadzór  nad  tą  służbą w jednostkach – w większości Naczelnicy Wydziałów Prewencji oraz kierownicy sekcji/ogniw/PIDz Wydziału Konwojowego KWP w Łodzi (dodatkowo 30 osób).

W charakterze prelegentów w przedsięwzięciu udział wzięli:

      - Pani SSO Małgorzata Chojnowska -  Sędzia wizytator ds. penitencjarnych Sądu Okręgowego
w Sieradzu która przedstawiła problematykę nadzoru penitencjarnego nad PdOZ, prowadzonej w pomieszczeniach dokumentacji oraz istotnych zmian w obowiązujących przepisach prawnych. Pani sędzia bardzo dokładnie i wyczerpująco odniosła się do kwestii prowadzonej dokumentacji służbowej i procesowej związanej z zatrzymywaniem osób, w tym problematyki umieszczania w pomieszczeniach osób konwojowanych na podstawie art. 223d kkw. W trakcie tej prelekcji szczególnie zwrócono uwagę na konieczność ciągłego śledzenia przepisów za pomocą dostępnych internetowych serwisów prawniczych;
- Pani Dorota Krzysztoń oraz Pan Wojciech Sadownik - przedstawiciele Zespołu Krajowego Mechanizmu Prewencji Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, dokonujący wizytacji policyjnych miejsc detencji osób m.in. przybliżyli funkcjonariuszom zakres działania Zespołu jak również podstawy prawne i przebieg dokonywanych wizytacji.  W trakcie prelekcji przedstawiciele RPO odnieśli się również do problematyki cudzoziemców. Wskazali także na znaczenie dobrego wyszkolenia funkcjonariuszy Policji dla gwarancji przeciwko złemu traktowaniu osoby pozbawionej wolności  (§44 Drugiego raportu generalnego CPT) oraz dostrzegli znaczenie prowadzonego szkolenia dla zapewnienia tej gwarancji;                              

- Pan dr Dariusz Stopczyk – Państwowy Inspektor Sanitarny MSW na terenie woj. łódzkiego przedstawił prelekcję na temat: „Narażenie na czynniki biologiczne w Policji”, w trakcie której wielokrotnie odnosił się do problematyki służby pełnionej przez Policjantów w pomieszczeniach oraz związanego z tym określonego reżimu sanitarnego dotyczącego poszczególnych zagrożeń / jednostek chorobowych z którymi funkcjonariusze mogą mieć do czynienia;

- Pani Ida Winczewska oraz Pani Agnieszka Wiśniewska – z Wydziału Psychologów KWP
w Łodzi – w zakresie psychologicznych aspektów pełnienia służby w pomieszczeniach poprowadziły warsztaty z zakresu komunikacji interpersonalnej, wskazówek do kontaktu z wybranymi grupami osób oraz radzenia sobie ze stresem;

- Pan asp. Krzysztof Kieszniewski oraz Pan asp Paweł Pastusiak – pracownicy OSZP w Łodzi z siedzibą w Sieradzu – poprowadzili zajęcia praktyczne w zakresie podejmowanych w pomieszczeniach czynności związanych z niesieniem I pomocy przedmedycznej;

Specjalista Wydziału Konwojowego KWP w Łodzi - kom. Adam Mirowski (koordynator szkolenia)  przy udziale eksperta Wydziału Kontroli KWP w Łodzi podinsp. Piotra Jędrzejczaka w trakcie prezentacji odnieśli się do służby w PdOZ w perspektywie zmian w obowiązujących przepisach prawnych. Policjanci KWP w Łodzi zwrócili uwagę na konieczność stosowania się do wszystkich znowelizowanych od 2012 roku przepisów dotyczących służby w pomieszczeniach. Przez pryzmat najczęściej ujawnianych w pomieszczeniach nieprawidłowości poruszyli problematykę używania i dokumentowania wybranych środków przymusu bezpośredniego w pomieszczeniach oraz dokumentowania przebiegu służby.

Kom. Adam Mirowski w zastępstwie Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi ds. ochrony praw człowieka przedstawił również prezentację  Pani nadkom. Małgorzaty Ratajczyk odnoszącą się do problematyki związanej z poszanowaniem w/w praw w PdOZ.

W drugiej edycji szkolenia ponownie przeprowadzono ćwiczenie połączone z pokazem multimedialnym specjalnie opracowanego filmu dotyczącego służby pełnionej w pomieszczeniach. Zadaniem policjantów było uchwycenie i udokumentowanie jak największej ilości nieprawidłowości w sposobie pełnienia służby,
co w sposób oczywisty przekłada się na znajomość obowiązujących przepisów ukierunkowanych głównie na bezpieczeństwo pomieszczeń. Najwięcej nieprawidłowości wskazali:

1. sierż. – Dariusz Balasiński KMP w Piotrkowie Trybunalskim,

2. mł. asp. Jarosław Kulesza – KPP powiatu łódzkiego – wschodniego w Koluszkach
3. sierż. szt. Wiktor Łudczak – KPP Zduńska Wola.

4. sierż. szt. Mariusz Hymka – KPP w Zgierzu.

Wszyscy policjanci biorący udział w tym ćwiczeniu zgodnie przyznali, że tego rodzaju pokaz powinien być utrwaloną normą w trakcie prowadzonych szkoleń na terenie poszczególnych jednostek Policji, co wychodziłoby naprzeciw rekomendacjom KGP.

W trzecim – praktycznym dniu szkolenia wziął udział zaproszony na szkolenie:
-  Pan Tomasz Maciejak - Instruktor Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej Zakładu Karnego w Rawiczu, który w obrębie starych pomieszczeń PdOZ pozostawionych na potrzeby szkoleniowe (dzięki uprzejmości Kierownictwa KPP w Sieradzu), przeprowadził zajęcia z zakresu bezpiecznego wejścia do pokoju i bezpiecznego stosowania skutecznych technik  interwencji wobec najbardziej agresywnych  osób. W trakcie ćwiczeń zaprezentowano również techniki dotyczące przeprowadzania kontroli osobistej / sprawdzania osób po wyjściu z pokoju jak i po powrocie do niego oraz techniki związane ze stosowaniem śpb w postaci kajdanek, kajdanek zespolonych, pasa obezwładniającego oraz kasku zabezpieczającego.
      Całość przeprowadzonych ćwiczeń została utrwalona przez funkcjonariusza pracowni zapisów audiowizualnych laboratorium kryminalistycznego KWP w Łodzi pana podkom. Marcina Sędzickiego, celem opracowania i wykorzystywania materiału  na dalsze potrzeby instruktażowo - szkoleniowe.
      Dodatkowo Pan Robert Blaźniak – instruktor sekcji doskonalenia i szkolenia Wydziału  Kadr  i Szkolenia KWP w Łodzi, profesjonalnie poprowadził ćwiczenia związane ze stosowaniem policyjnych technik interwencji.
     
      Na auli OSZP w łodzi z siedzibą w Sieradzu szkolenie uroczyście zakończył Naczelnik Wydziału Konwojowego KWP w Łodzi mł. insp. Marek Nosowicz oraz specjalista Wydziału kom. Adam Mirowski, którzy podziękowali za aktywny udział w przedsięwzięciu wszystkim funkcjonariuszom wskazując na znaczenie tej inicjatywy dla jakości i bezpieczeństwa podejmowanych czynności służbowych w obrębie PdOZ. Wspólnie z innymi policjantami i pracownikami Wydziału Konwojowego KWP w Łodzi realizującymi szkolenie uroczyście podziękowano funkcjonariuszom, którzy najlepiej zaprezentowali się w trakcie prowadzonych ćwiczeń multimedialnych w drugim dniu szkolenia, jak również instruktorom którzy przeprowadzili zajęcia z zakresu podejmowanych technik interwencji.

 

 

 

 

  • Szkolenie ( Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych)
  • ( Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych)
  • ( Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych)
  • ( Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych)
  • ( Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych)
  • ( Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych)
Powrót na górę strony