Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczysta msza w ramach 77.rocznicy zbrodni katyńksiej

26 marca 2017 r. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji poległych i pomordowanych policjantów II RP ofiar sowieckiego reżimu. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 77. rocznicy zbrodni katyńskiej i XV rocznicy przekazania ziemi z miejsc męczeństwa Polaków.

Mszę, koncelebrowali Archidiecezjalny Duszpasterz Policji w Łodzi ks. ppor. Jacek Syjud, Proboszcz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi ks. Marek Pluta i wikariusz miejscowej parafii. Współorganizatorami uroczystości byli Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi, Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi i społeczność Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi.

Na Mszy obecna była kadra kierownicza łódzkiego garnizonu Policji, kierownicy Służb Mundurowych; szkolnictwa i kultury; władze Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Sybiraków w Łodzi, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Łodzi, Komendy Głównej Polskiej Organizacji Wojskowej, Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”, Zarządu Głównego Legionistów polskich i Ich Rodzin. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele władz samorządowych, Poseł na Sejm RP Piotr Polak, Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Sławomir Frątczak.

Uroczysty charakter Mszy św. dodatkowo podkreśliła obecność pocztów sztandarowych: Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność MPK Łódź, Związku Sybiraków w Łodzi, Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi.

Homilię, bogatą w treści odnoszące się do mordu dokonanego przez NKWD na wielu tysiącach funkcjonariuszy Policji Państwowej i innych służb mundurowych wygłosił ksiądz Tadeusz Bednarek – jak podkreślił: „o okrucieństwie, bestialstwie i perfidii stalinowskich  katów, o oceanie męczeństwa i wygnaniu naszych rodaków na Wschodzie wiemy ciągle za mało.”

Po zakończonej Mszy delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze przed tablicą upamiętniającą funkcjonariuszy Policji Państwowej, która znajduje się w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. Zostały także złożone urny z ziemią z miejsc męczeństwa Polaków: Katynia, Charkowa i Miednoje. Następnie pan Wojciech Jeneralczyk ze Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi” – bratanek jednej z ofiar sowieckiego reżimu dał świadectwo o swoim stryju. Słowa podziękowania skierował do zebranych Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński, w swojej wypowiedzi podejmując również kwestię determinacji i heroicznej postawy polskich policjantów wobec sowieckich oprawców.

  • Uroczysta msza w ramach 77.rocznicy zbrodni katyńksiej
  • Uroczysta msza w ramach 77.rocznicy zbrodni katyńksiej
  • Uroczysta msza w ramach 77.rocznicy zbrodni katyńksiej
  • Uroczysta msza w ramach 77.rocznicy zbrodni katyńksiej
  • Uroczysta msza w ramach 77.rocznicy zbrodni katyńksiej
  • Uroczysta msza w ramach 77.rocznicy zbrodni katyńksiej
Powrót na górę strony