Otwarcie sezonu wodnego w Smardzewicach
21 czerwca 2017 roku o godzinie 10:00 w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim nastąpiło uroczyste otwarcie sezonu wodnego. Organizatorzy i zaproszeni goście podkreślali jak istotne są bezpieczne zachowania podczas letniego wypoczynku a w szczególności sposób zachowania nad wodą. Nie zabrakło pokazu praktycznych umiejętności, które mogą przydać się podczas urlopu.
W imprezie rozpoczynającej sezon uczestniczył Wojewoda Łódzki prof. Zbigniew Rau, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński wraz z Zastępcą insp. Dariuszem Walichnowskim, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Marszałek Województwa Łódzkiego, Komendanci Miejscy i Powiatowi Policji województwa łódzkiego, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Łowieckiej, Rybackiej, Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki, Dyrektor Zespołu Szkół w Smardzewicach i wielu innych znamienitych gości. Pan Wojewoda i Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi podkreślili jak istotną sprawą dla spokojnego wypoczynku jest bezpieczne zachowanie nad wodą. W ramach finału projektu "Stawka większa niż gra- zacznij bezpiecznie żyć" zaprezentowali się gimnazjaliści ze Szkoły w Smardzewicach. Projekt obejmował cykl spotkań poświęconych pogadankom na temat bezpieczeństwa m.in. podczas zbliżających się wakacji, bezpiecznych zachowań nad wodą, pierwszej pomocy przedmedycznej, a także umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Młodzież pokazała czego nauczała się w trakcie cyklicznych spotkań przeprowadzonych przez st. sierż. Martę Mysur policjantkę z tomaszowskiej komendy. Uczniowie wyczuleni na różne sytuacje, które mogą zdarzyć się podczas wakacji, zaprezentowali praktyczne umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Gimnazjaliści zaprezentowali również elementy samoobrony, które nabyli podczas spotkań z policyjną instruktorką technik i taktyk interwencji policyjnych st. sierż. Marta Mysur. Zwieńczeniem plenerowej inauguracji sezonu wodnego było wręczeniem przez Wojewodę, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi oraz Wójta Gminy Tomaszów nagród dla młodzieży zaangażowanej w projekt.
Łódzka policja na rzecz bezpieczeństwa nad wodą
Na terenie woj. łódzkiego występują dwa zbiorniki, które wymagają szczególnych działań ze strony Policji. Są to: Zalew Sulejowski – pow. 2700 ha i Zbiornik Jeziorsko – pow. 4200 ha.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa osób korzystających z rekreacji nad Zalewem Sulejowskim i Zbiornikiem Jeziorsko powołano na okres letni specjalistyczne komórki wodne, w których służbę pełnią funkcjonariusze przeszkoleni w zakresie ratownictwa wodnego i posiadający patenty stermotorzysty.
Dwie z tych komórek zabezpieczają Zalew Sulejowski. Komórka z siedzibą w Smardzewicach podległa pod KPP w Tomaszowie Mazowieckim wyposażona jest w 3 łodzie motorowe. Druga ma siedzibę w Bronisławowie i podlega pod KMP w Piotrkowie Trybunalskim i wyposażona jest w 2 łodzie motorowe.
Komórka na Zbiorniku Jeziorsko ma siedzibę w KPP w Poddębicach, także wyposażona jest w łódź motorową.
10 maja 2017 roku została przeprowadzona weryfikacja umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego dla policjantów realizujących zadania w Sezonowych Komórkach Wodnych województwa łódzkiego. Sprawdzian został przeprowadzony na Pływalni w Pabianicach, a nad prawidłowym przebiegiem czuwał Prezes łódzkiego WOPR – Milan Wilhelmi. Brało w nim udział 13 policjantów wyznaczonych do służby i rezerwy kadrowej na wymienionych zbiornikach wodnych. Swoim zakresem obejmował konkurencje polegające na:
- przepłynięciu dystansu 50 m stylem dowolnym w czasie do 50 sekund
- przepłynięciu pod wodą co najmniej 15 metrów
- holowanie tonącego bez przerwy na dystansie 50 m z zastosowaniem dowolnie wybranej techniki holowania
Wszyscy funkcjonariusze bez problemu zaliczyli wymienione próby.
Sezonowe Komórki Wodne będą działać w terminach:
1.06. – 15.09. 2017 roku – w Bronisławowie na Zalewem Sulejowskim,
24.06. – 17.09. 2017 r. - w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim
24.06. – 27.08. 2017 r. – w Poddębicach nad Zbiornikiem Jeziorsko.
Corocznie podejmowana jest na szeroką skalę współpraca z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym w Piotrkowie Trybunalskim i Tomaszowie Mazowieckim oraz na Zbiorniku Jeziorsko ze Zduńsko-Wolskim WOPR-em, gdzie realizowane są wspólne patrole WOPR i Policja, często przy wykorzystaniu łódki WOPR.
Współpraca kontynuowana jest również z Polskim Związkiem Wędkarskim i Państwową Strażą Rybacką w zakresie wspólnych akcji kontrolno-porządkowych, działań prewencyjnych i wspólnych patroli w celu przeciwdziałania kłusownictwu wędkarskiemu.
.
Nieodłączną częścią działań policji wodnej są cykliczne spotkania z dziećmi i młodzieżą, które wypoczywają nad Zalewem Sulejowskim, podczas, których przekazywane są zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Znaczny wkład w zapewnienie bezpieczeństwa w rejonie Zalewu Sulejowskiego mają gminy Sulejowa i Wolborza m.in. przez przekazywanie środków finansowych na zabezpieczenie prewencyjne terenu przyległego do Zalewu Sulejowskiego w ramach patroli ponadnormatywnych.
Policjanci z Zespołu Konnego Referatu Patrolowo-Interwencyjnego KPP w Tomaszowie Mazowieckim wykonują patrole konne wzdłuż linii brzegowej Zalewu i na przyległych terenach leśnych.
W miejscach lokalizacji różnych kąpielisk miejskich jednostki terenowe policji realizują wskazane zadania. Nawiązywana jest współpraca z administratorami kąpielisk, WOPR-em, samorządem lokalnym, sanepidem, przedstawicielami szkół, ZHP i innymi organizatorami wypoczynku celem ustalenia sposobów wzajemnej komunikacji, dokonania lustracji kąpielisk jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. W zadaniach dla służb umieszczane są polecenia dotyczące przeprowadzania doraźnych kontroli rejonów kąpielisk, w szczególności pod kątem przestrzegania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz zakazu kąpieli. Dzielnicowi mają obowiązek sprawdzania prawidłowości oznakowania terenów wodnych, zwłaszcza ich dostępności do kąpieli i wypoczynku, organizowane są spotkania w szkołach i zaplanowano pogadanki na obozach, koloniach i półkoloniach, w tych powiatach, gdzie zostały zorganizowane takie formy wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
Statystyka wskazuje na spadek wypadków utonięć w woj. łódzkim:
2012 – 40
2013 – 39
2014 – 23
2015 – 29
2016 – 30
2017 – 10
Do największej liczby utonięć dochodzi w rzekach /Warta, Pilica/, w drugiej kolejności w różnych stawach – przydomowych, rybackich.
Analiza utonięć na podległym terenie wskazuje, że nie ma żadnej reguły co do miejsc ich występowania. Przyczyn większości wypadków należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, nietrzeźwości, słabego rozeznania zbiornika wodnego, braku umiejętności lub odpowiedniego przygotowania kondycyjnego do pływania, niestosowania indywidualnych środków ochrony / kamizelki ratunkowe itp./, nieostrożności podczas przebywania nad wodą, nieostrożności podczas łowienia ryb.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa na wodą
- Wybieraj tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli
- Nie korzystaj z kąpieli w miejscach zabronionych, np. na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu portów, mostów, zapór itp.
- Przestrzegaj regulaminu kąpieliska oraz obowiązujących na nim oznaczeń
- Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu
- Zwracaj uwagę na przebywające nad wodą dzieci
- Zachowaj szczególną ostrożność podczas łowienia ryb i spacerów nad wodą
- Podczas wypoczynku nad wodą nie pozostawiaj cennych rzeczy na brzegu bez opieki
- Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych
- Korzystaj z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego
Niewłaściwe zachowania nad wodą wiążą się odpowiedzialnością prawną.
Podlega karze grzywny kto:
- znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym (żaglówka, kajak, rower wodny) - art. 35 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych;
- znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu wodnym - art. 87 Ustawy kodeks wykroczeń;
- kieruje statkiem albo zajmuje stanowisko członka załogi statku, nie posiadając do tego właściwego dokumentu kwalifikacyjnego - art. 61 Ustawy o żegludze śródlądowej;
Kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu wodnym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2- art 178a Ustawy kodeks karny.
Film Otwarcie sezonu wodnego w Smardzewicach
Pobierz plik Otwarcie sezonu wodnego w Smardzewicach (format mp4 - rozmiar 50.83 MB)