Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądają się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmują także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”.

 

Statystyki wypadków drogowych w Polsce wskazują, że znaczącą grupą uczestniczącą w zdarzeniach drogowych są piesi. Wystarczy wspomnieć, że stanowią oni aż 38,7% ogółu zabitych w wypadkach drogowych w 2016 (tj.868 ofiar).

Najtrudniejsze tygodnie roku pod wglądem warunków drogowych wciąż są jednak przed nami. Zarówno kierujący jak i piesi muszą już teraz dostosować się go do zmiennej pogody i pogarszającej się widoczności. Piesi, szczególnie dzieci i seniorzy, zawczasu powinni zaopatrzyć się w elementy odblaskowe i nosić je tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich wszędzie gdzie widoczność jest mniejsza od optymalnej.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze. Pieszemu nie wolno:

wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,
poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,
poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,
przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,
przebiegać tuż przez pojazdem,
wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,
wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,
poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

1) światła:

- z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,

- z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,

2) skutecznie działające hamulce,

3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.

(BRD KGP/ ro)

Powrót na górę strony