Na granicy pomiędzy życiem… a śmiercią. Nie zabijaj!
Codziennie doświadczamy "pocałunków śmierci". Oto bowiem odchodzi od nas ktoś bliski. Słyszymy nagle syreny karetki pogotowia. Na naszych oczach zderzają się auta. Wiozą kogoś do szpitala…, ale na ratunek jest już za późno. Nie zabijaj – tak brzmi piąte przykazanie. I jak mantrę pod bramą pabianickiego cmentarza powtarzali je policjanci, duchowni oraz przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych działający na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa, w tym w szczególności bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W ubiegłym roku na drogach zginęło 3026 osób, w tym 868 pieszych, 1544 kierujących i 614 pasażerów. W powiecie pabianickim w 2016 roku odnotowano 1514 zdarzeń drogowych, w tym 145 wypadków. Zginęło 14 osób, w tym 5 pieszych, 6 kierujących, 2 pasażerów i 1 rowerzysta. 161 osób było rannych. W ciągu pięciu dni trwającej od 27 października br. akcji ,,Znicz” pabianiccy policjanci odnotowali 19 kolizji i zatrzymali 3 pijanych kierowców.
Same liczby jednak nie odsłaniają rozmiaru bólu i tragedii, które dzieją się na drogach. Życie tak wielu ludzi zostało gwałtownie przerwane. Wśród nich jest bardzo wiele osób młodych. Wielu zostało poszkodowanych z trwałą niepełnosprawnością, kalectwem i głębokimi ranami na duszy. Miejsca tragedii szybko zostają uprzątnięte. Czasem zostaje ustawiony niewielki krzyż, wiązanka kwiatów, zapalony znicz jako wyjątkowe oznaczenie mety tych, którzy nie dotarli do swego ziemskiego celu. Wypadki drogowe, które dzieją się w ułamkach sekund, dobitnie świadczą o kruchości naszego ziemskiego życia.
Dzisiaj w Pabianicach, przed bramą cmentarza, będącej niejako granicą między życiem a śmiercią, granicą pomiędzy ulicznym pośpiechem, a miejscem refleksji i zadumy zgromadzili się partnerzy działający na rzecz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Na zaproszenie komendanta powiatowego policji w Pabianicach insp. Cezarego Petrusa odpowiedzieli duchowni, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz służb mundurowych. Swoją obecnością zaszczycili Starosta Pabianicki Krzysztof Habura, dziekan dekanatu pabianickiego ks. kan. Ryszard Stanek, Kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi ks. ppor. Jacek Syjud, komendant Straży Miejskiej w Pabianicach Tomasz Makrocki, a także przedstawiciel Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi podkom. Maciej Cholajda. Ponadto w tym spotkaniu uczestniczyli partnerzy spoza powiatu pabianickiego w osobach Katarzyny Wieczorek i Patryka Matusiaka, przedstawiciele z Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego z siedzibą w Łodzi, instytucji realizującej zadania na rzecz harmonijnego rozwoju samorządu terytorialnego i podnoszenia standardów jego działania oraz zaangażowanych w bezpośrednie wspieranie lokalnych inicjatyw w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Obecny był również Tadeusz Zagajewski, prezes Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi, wiodącego podmiotu, który od ponad 18 lat aktywnie realizuje projekty w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego i pierwszej pomocy. Działalność CBRD zauważana i doceniana jest nie tylko na terenie Polski. Została doceniona przez Komisję Europejską między innymi poprzez przyznanie nagrody EXCELLENCE IN ROAD SAFETY AWARDS 2016. Jest to nagroda przyznawana za najlepsze osiągnięcia w działalności na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego w Europie. Przyznawana jest w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego prowadzonej przez Komisję Europejską.
Wszyscy mówili jednym głosem ,, Nie zabijaj! Dbajmy o swoje bezpieczeństwo i o bezpieczeństwo innych na drodze. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa”.
To MY - kierowcy, piesi, motocykliści i rowerzyści
tworzymy kulturę bezpieczeństwa na naszych drogach!
Nasze zachowanie i podejmowane decyzje, a także sposób odnoszenia się
i traktowania innych na drodze mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne przyczyny wypadków. Brawura i bezmyślność na drodze często kończą się dramatem - zarówno dla poszkodowanego, jak i sprawcy zdarzenia oraz ich rodzin. W trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach apelujemy o włączenie się w akcję "NIE ZABIJAJ" poprzez świadome i odpowiedzialne zachowanie
i dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych.
Mimo poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w dalszym ciągu zbyt dużo ludzi ginie na polskich drogach. Początek listopada – to dla większości z nas, bardzo trudny czas, to czas refleksji i zadumy. Nasze myśli są z tymi co odeszli. Odwiedzamy groby bliskich, zapalamy świeczkę, wspominamy, tęsknimy, a następnie bardzo często wyruszamy w długą drogę. Refleksja i zaduma szybko ucieka z naszych głów. Włącza się pośpiech, a my – za kierownicą – zaczynamy odgrywać role np. popędzacza innych kierowców, rajdowca, nauczyciela, pana drogi itp. Ale życie, droga – to nie teatr!
Duchowni apelowali, by w tych dniach refleksji, zadumy myśleć też o tych osobach, które są wśród nas. Myśleć nie tylko o swoim bezpieczeństwie, ale także o bezpieczeństwie innych użytkowników ruchu drogowego i pieszych. – Życzę każdemu cierpliwości, wyrozumiałości i podejścia z emaptią do tych kierowców, którzy chcą nas wyprzedzić, trąbią na nas, by emocje nie brały góry. By zachować spokój i zimną krew. A przez to szczęśliwie dotrzeć do zamierzonego celu – mówił ks. ppor. Jacek Syjud.
Starosta Pabianicki podziękował pabianickiej Policji za wspaniałą inicjatywę. – Dla nas samorządowców bezpieczeństwo mieszkańców jest bardzo ważne, stąd nasze wsparcie dla tej akcji – mówił Krzysztof Habura.
Prezes Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi Tadeusz Zagajewski również pochwalił inicjatywę pabianickiej policji. - Nie poddajmy się presji rywalizacji na drodze. Zobaczmy człowieka za kierownicą, a szczególnie zobaczmy tego niechronionego uczestnika ruchu drogowego. Spowodujmy taką sytuację, abyśmy się mogli z nim spotkać w przyszłości - mówił Tadeusz Zagajewski.
Głos zabrał także Komendant Straży Miejskiej w Pabianicach Tomasz Makrocki, który wspomniał o podejmowaniu przez jego formację wszelkiego rodzaju inicjatyw ukierunkowanych na bezpieczeństwo mieszkańców Pabianic. Priorytetem ostatnich dni strażników miejskich jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz osób odwiedzajacych miejscowe nekropolie. - Jesteśmy również przekaźnikiem waszych policyjnych działań - zakończył Tomasz Makrocki.
Wystarczy tylko przestrzegać przepisy, dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, być uprzejmym i cierpliwym, zauważyć innych uczestników ruchu drogowego, a podróż dla nas i naszych pasażerów będzie o wiele bardziej przyjemna i bezpieczna. Nasza kultura osobista tworzy kulturę jazdy i bezpieczeństwa na drodze!
Apelujemy o świadome i odpowiedzialne zachowanie na drodze, życzliwość i empatię wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Pamiętajmy, że zbyt wielu „spóźnionych” kierowców nie dojechało do celu!
To innowacyjne przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainterewsowaniem osób odwiedzających groby, kóre zatrzymywały się przy organizatorach i w cicszy oraz zadumie wsłuchiwały się w przesłanie akcji ,,Nie zabijaj".