Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polsko-włoska grupa przestępcza rozbita - zatrzymania w obu krajach

4 osoby poszukiwane europejskimi nakazami aresztowania przez włoski wymiar sprawiedliwości zatrzymali policjanci CBŚP w Poznaniu i Łodzi. 3 mężczyzn i kobieta są podejrzewani o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej VAT na wielką skalę, jak również pranie brudnych pieniędzy. Wszyscy usłyszeli zarzuty zarówno z kodeksu karnego jak i naruszeń z kodeksu karno-skarbowego. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Straty z tytułu niezapłaconego podatku to ponad 11 mln euro.

Policjanci z Włoch, którzy prowadzą sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wprowadzaniem do obrotu oleju napędowego bez odprowadzenia Vatu i akcyzy zwrócili się do BMWP KGP o pomoc w zatrzymaniu 4 Polaków, którzy byli członkami tej grupy. Funkcjonariusze CBŚP z Poznania i Łodzi ustalili miejsca, w których mogły przebywać i zatrzymali 3 mężczyzn i kobietę. Justyna S. (35 l.) i Waldemar G. (56 l.) wpadli w ręce policjantów pod Poznaniem. Adam S. (40 l.) i Andrzej P. (54 l.) zostali zatrzymani w Łodzi. Po tym zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w międzynarodowej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy oraz kilku innych zarzutów z kodeksu karnego skarbowego.

Grupa podzielona była na dwie części. W Polsce – osoby zatrzymane organizowały proceder  produkcji i dostarczania do Włoch oleju smarowego bez opłacania cła. We Włoszech członkowie grupy szukali klientów, którzy kupowali  olej, ale już jako napędowy. Fałszowana była dokumentacja przewozowa, jak również faktury. Włoska policja ustaliła, że w ciągu roku grupa wprowadziła i sprzedała na terenie tego kraju blisko 13 mln litrów oleju smarowego. Straty z tytułu niezapłaconego podatku to ponad 11 mln euro.  

Grupa zajmowała się również sprowadzaniem tytoniu z Polski do Włoch nie odprowadzając należnych podatków. Tylko w ciągu kilu miesięcy w ten sposób przemycono z Polski ponad 5 ton tytoniu.  

Zatrzymania w Polsce były przeprowadzone jednocześnie z zatrzymaniami we Włoszech, gdzie w ręce wymiary sprawiedliwości trafiło kilkunastu obywatelu tego kraju.

/źródło CBŚP/

Powrót na górę strony