Eliminacje do Kynologicznych Mistrzostw Polski - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Eliminacje do Kynologicznych Mistrzostw Polski

6 czerwca 2016 roku na terenie OPP w Łodzi rozpoczęły się eliminacje do XVI Kynologicznych Mistrzostw Policji organizowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. W rywalizacji weźmie udział 28 przewodników z psami służbowymi kategorii patrolowo-tropiącej z jednostek województwa łódzkiego.

Przewodnicy zmierzą się w I etapie konkurencji takich jak:

- ogólne posłuszeństwo psa

- pokonywanie przeszkód

- praca węchowa ( podjęcie tropu śladu człowieka)

- pościg bez kagańca za osobą

- czołowy atak na pozoranta

- obrona przewodnika podczas konwoju

- przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytej osoby

II etap eliminacji obejmuje, który zaplanowano na 13 czerwca br  obejmuje  test wiedzy z zakresu kynologii oraz sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym. 

 Po podsumowaniu wyników z  spośród  uczestników zostanie wyłonionych trzech najlepszych, z których dwóch będzie reprezentowało województwo łódzkie na XVI Mistrzostwach Kynologicznych w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, które odbędą się w dniach 6-9 września 2016 roku.

Na terenie województwa służy 61 psów służbowych. 44 z nich to czworonogi  pracujące w  kategorii patrolowej, tropiącej i patrolowo- tropiącej. Pozostałe 17 psów to specjaliści od wyszukiwania zapachów narkotyków, wyszukiwania zapachów zwłok ludzkich  oraz do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Szkolenie psów służbowych odbywa się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach i trwa około 5 -cy w zależności od kategorii psa. Czworonogi  do tresury kwalifikuje się bez względu na płeć. Muszą to być psy  w wieku od 1 roku do dwóch lat, o budowie i szacie zgodnej z wzorcem rasy. Najczęściej rekrutowane do służby rasy to: owczarek niemiecki, owczarek belgijski malinois, labrador, jack russel terier, cocer spaniel, nowofunlandy, rotwailery...

Pies musi być zdrowy (posiadać aktualne zaświadczenie  o szczepieniu przeciwko wściekliźnie).

Pies powinien wykazywać się  predyspozycjami takimi jak: aportowanie przedmiotu, brak reakcji na strzał i hałas. Powinien być  samodzielny i czujny, bronić swojego opiekuna oraz mieć  popęd do ścigania osoby uciekającej.

  • policyjny pies skaczący przez przeszkody
  • policyjny pies skaczący przez przeszkody
  • policyjny pies skaczący przez przeszkody
  • policyjny pies skaczący przez przeszkody
  • policyjny pies z opiekunem
  • policyjny pies atakuje pozoranta
  • policyjny pies podczas treningu posłuszeństwa