Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania w „strefie zero” przynoszą efekt

„Strefa zero” w Łodzi to odcinek ulicy Piotrkowskiej ciągnący się od Placu Wolności aż do ul. Piłsudskiego, wraz z przyległymi ulicami oraz skwerami. Na tym obszarze miasta skupione są liczne łódzkie kluby muzyczne oraz punkty gastronomiczne. Z uwagi na wzmożoną ilość osób, które przemieszczają się w obrębie „strefy zero”, zwłaszcza w weekendy, łódzka policja dyslokuje tam więcej służb zarówno prewencyjnych jak i kryminalnych. Współpracuje także ze Strażą Miejską.

Efektywne rozlokowanie służb i ścisła kooperacja z innymi formacjami stojącymi na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego przynosi pożądane efekty. Przykładem wzorowej współpracy służb miejskich w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości na terenie najbardziej uczęszczanej części Łodzi, jaką jest bez wątpienia „strefa zero”, jest sytuacja z ostatniego weekendu.

28 stycznia 2019 roku około godziny 2:00 w nocy, funkcjonariusze Straży Miejskiej ujęli dwóch dwudziestokilkuletnich mężczyzn podejrzanych o pobicie 41-latka. Całe to zajście utrwalone zostało przez monitoring miejski, co pozwoliło na szybką interwencję i zatrzymanie obu sprawców. Podejrzewani trafili już do policyjnego aresztu i niebawem usłyszą zarzuty. za pobicie grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Podsumowując działania w „strefie zero” można wskazać, że w 2018 r.:

  • na tym obszarze miasta pełniło służbę 1664 dwuosobowych patroli Policji, co daję liczbę 3328 policjantów rozlokowanych w oparciu o comiesięczny harmonogram działań w „strefie zero”, gdzie koncentracja sił przypada na dni weekendowe celem zapewnienia bezpieczeństwa osób odwiedzających ulicę Piotrkowską i spędzających tam czas wolny;

  • w „strefie zero” pełniło służbę 88 patroli Straży Miejskiej, w skład których wchodziło 264 funkcjonariuszy tej formacji;

  • na skutek podjętych działań zatrzymano 61 sprawców przestępstw i wykroczeń;

  • podjęto 5393 interwencji;

  • legitymowano 7154 osoby;

  • przeprowadzono 685 kontroli pojazdów;

  • skierowano 121 wniosków o ukaranie do sądu;

  • wystawiono 1087 mandatów karnych;

  • oraz wystosowano 2972 pouczeń;

  • Dowodów na sprawne działanie służb miejskich w obrębie „strefy zero” jest dużo więcej. Można tu wskazać zdarzenie z nocy sylwestrowej, kiedy to dzięki spostrzegawczości dyżurnego z KMP w Łodzi, który przeglądał monitoring miejski, zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy dopuścili się kradzieży z włamaniem do jednej z budek „Jarmarku Bożonarodzeniowego”. Łupem sprawców padły sery typu „oscypek”. Z kolei  22 maja 2018 roku dzielnicowi z komisariatu na Śródmieściu zatrzymali innych dwóch młodzieńców w wieku 22 i 31 lat, którzy z jednej z aptek na ulicy Piotrkowskiej ukradli asortyment warty blisko 800 złotych. Przy okazji przeprowadzonej kontroli przy jednym z zatrzymanych znalezione zostały narkotyki. Warto przypomnieć zatrzymanie kolejnego przestępczego duetu, który 23 listopada 2018 roku popełnił rozbój na dwóch mężczyznach wracających z nocnego klubu w centrum Łodzi. Podejrzani o to przestępstwo grozili pokrzywdzonym użyciem noża. Również i oni przekonali się, że przestępstwo nie popłaca. Zostali zatrzymani zaledwie kilkanaście minut po zgłoszeniu tego zdarzenia.

W tym roku działania w „strefie zero” będą kontynuowane wzorem ubiegłych lat, co bez wątpienia może przyczynić do wzrostu poziomu bezpieczeństwa w naszym mieście.

Powrót na górę strony