Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Modelowy sposób postępowania Policji, Prokuratury i innych organów w sytuacji ujawnienia przewożenia lub składowania odpadów niezgodnie z prawem

Nielegalne składowiska odpadów to jedno z zagadnień, które już w początkowym etapie wymaga skoordynowanych działań wielu instytucji odpowiedzialnych za szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Dotychczasowe doświadczenie zdobyte podczas realizacji czynności służbowych na miejscach ujawnienia odpadów wykazało szereg utrudnień z którymi muszą się mierzyć organy ścigania. 18 marca 2019 roku w auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi odbyła się narada koordynacyjna poświęcona przeanalizowaniu istniejących rozwiązań prawnych i możliwości operacyjnych uczestniczących w spotkaniu podmiotów.

Głównym celem  było wypracowanie modelu współpracy, który usprawni działanie śledczych tym samym tworząc system jaki w sytuacji kryzysowej z jednej strony pozwoli zabezpieczyć materiał dowodowy z drugiej zaś zneutralizować zagrożenie.

W spotkaniu oprócz kadry kierowniczej  Łódzkiego Garnizonu Policji wzięli udział: poseł na Sejm RP Piotr Polak a także przedstawiciele takich instytucji jak Prokuratura Regionalna w Łodzi, Prokuratura Okręgowa w Sieradzu, Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim, WIOŚ, Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi, Urząd Marszałkowski w Łodzi,  KW PSP w Łodzi, a także  Inspekcja Transportu Drogowego.

Poruszana problematyka przyniosła kilka propozycji rozwiązań, które mają stanowić początek do dalszych rozważań w zakresie usprawnienia oględzin miejsc gromadzenia odpadów. Istotny element stanowiło omówienie metodologii badań miejsca zdarzenia oraz wymagań jakie powinny spełniać podmioty, które zostały wskazane przez marszałka województwa jako te, które w  przypadku zabezpieczenia transportu odpadów przejmą je do dalszego, czasowego składowania (realizacja art. 22 ust. 2 Ustawy z 20.07.2018 r. o zmianie ustawy o inspekcji ochrony środowiska).

Nikogo nie trzeba przekonywać jak bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego a także życia i zdrowia mieszkańców mogą być nielegalne składowiska odpadów. Aby do groźnych sytuacji nie dochodziło policjanci, strażacy i inspektorzy ochrony środowiska prowadzą kontrole. W zbieraniu wszelkich informacji dot. takich zagrożeń szczególną rolę odgrywają dzielnicowi. To tym funkcjonariuszom można bezpośrednio przekazać informacje o niepokojących spostrzeżeniach. Oni sami także sprawdzają to co dzieje się w tym zakresie na terenie podległej im dzielnicy.  Zadania związane ze składowiskami odpadów realizują także policjanci pionu kryminalnego i ruchu drogowego, szczególnie w zakresie ich transportu. Funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim samochody ciężarowe przewożące nieczystości. Zwracają uwagę na oznakowanie pojazdu ,sposób załadunku odpadów,  a także na zgodność ich zawartości z dokumentacją przewozową.

Jak to zrobić?

Oprócz bezpośredniego kontaktu z dzielnicowym przypominamy o takim narzędziu jak KMZB. Od października 2016 roku Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi  udostępniła Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Można na niej nanieść sytuacje, które w naszej ocenie stanowią zagrożenie w konkretnym rejonie. Policjanci weryfikują te zgłoszenia, potwierdzają lub nie i starają się wyeliminować. Wśród 27 różnych kategorii istnieje również ta dotycząca dzikich wysypisk śmieci.

Od początku funkcjonowania KMZB na terenie woj. łódzkiego na ponad 64 tys. wszystkich zgłoszeń ,w kategorii Dzikie Wysypiska Śmieci naniesiono 1622 zgłoszenia. Każde z nich policjanci starali się zweryfikować. 843  nie zostały potwierdzone. Najwięcej dotyczyło Łodzi, powiatu zgierskiego, piotrkowskiego i pabianickiego. W każdej stwierdzonej sytuacji czy to miejsca porzuconych śmieci czy składowiska lub magazynu nielegalnych  odpadów funkcjonariusze podejmują stosowne działania, w które angażowani są także przedstawiciele  innych służb, instytucji i inspekcji  powołanych do kontrolowania gospodarki odpadami.

Bywają sytuacje kiedy to dany teren, obiekty magazynowe czy inne pomieszczenie są wynajmowane na nielegalny proceder. Może się okazać, że właściciel pozostanie z kłopotliwym ładunkiem, którego utylizacja jest dość kosztowna. Warto zatem zachować szczególną ostrożność podczas zawierania takich umów.

Przypominamy, że w świetle art. 183 § 1 kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, co zagrożone jest karą do 5 lat więzienia.

Natomiast na podstawie art. 154 § 2 kodeksu wykroczeń karą grzywny do 1000 złotych lub karą nagany może zostać ukarana osoba, która wyrzuca na nienależącym do niej gruncie polnym kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości.

Polecamy:

http://lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/34218,Wspolnie-zadbajmy-o-srodowisko-Nie-dopuscmy-do-nielegalnego-skladowania-i-przewo.html?search=1486357597

  • Przedstawiciele instytucji podczas spotkania dotyczącego nielegalnych odpadów.
  • Przedstawiciele instytucji podczas spotkania dotyczącego nielegalnych odpadów.
  • Przedstawiciele instytucji podczas spotkania dotyczącego nielegalnych odpadów.
Powrót na górę strony