Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską

29 marca 2019 roku w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu odbył się cykl spotkań edukacyjno - profilaktycznych z autorytetem w dziedzinie prawa - sędzią Anną Marią Wesołowską adresowanych do uczniów szkół podstawowych i szkół średnich z terenu powiatu wieluńskiego oraz ich rodziców. Projekt ten przebiegał pod nazwą „Jak uchronić dziecko przed konfliktem z prawem” poświęcony był nowym zagrożeniom, takimi jak grooming, zbyt wczesna inicjacja seksualna, cyberprzemoc, internet, alkohol, narkotyki i dopalacze.

Anna Maria Wesołowska znana jest z paradokumentu ,,Sędzia Anna Maria Wesołowska”, Ta wyjątkowa osoba, jest nie tylko postacią telewizyjną, ale przede wszystkim sędzią która przez prawie 30 lat orzekała w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi. Od 2019 roku jest sędzią w stanie spoczynku. Z udziałem tego wyjątkowego goście w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu przeprowadzone zostały trzy spotkania edukacyjno- profilaktyczne. W tych niezwykłych lekcjach prawa i profilaktyki wzięło udział ponad 500 uczniów z powiatu wieluńskiego, z kolei trzecie spotkanie dedykowane było dla rodziców. Organizatorami tego projektu była Komenda Powiatowa Policji w Wieluniu oraz II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu. przy współpracy burmistrza Wielunia oraz wójtów gmin Skomlin, Mokrsko, Czarnożyły, Konopnica, Pątnów, Ostrówek i Biała.

Podczas wszystkich spotkań poruszane były sprawy związane z przestępczością nieletnich i odpowiedzialnością prawną za czyny karalne. Pani Sędzia uświadamiała zebranych, że coraz więcej młodych ludzi staje przed sądem, coraz młodsi dokonują przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, sięgają po alkohol, narkotyki, rozpoczynają współżycie seksualne. Uświadamiała młodych ludzi, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem. Pani sędzia upatruje przyczyny tego stanu w zacierających się młodzieży granicach między tym, co jest dobre, a co złe. Mówiła o braku szacunku dla siebie oraz dla drugiego człowieka. Namawiała, by przerywać zmowę milczenia, by przełamywać złe zasady i nie ukrywać problemów. Poruszyła także zagadnienia dotyczące niebezpieczeństw, które czyhają na dzieci i młodzież w internecie. Pani sędzia w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoich doświadczeniach zawodowych. Opowiadała historie z sali sądowej, które szczególnie zapadły jej w pamięć. Podczas wizyty zachęcała młodzież do aktywnego włączania się w edukację prawną poprzez tworzenie w szkołach tzw. „kącika prawnego”. Uczniowie mogli dowiedzieć się również wiele o pracy sędziego, pracy w sądzie, a także o wymaganiach tego zawodu i ścieżce edukacyjnej.

Pani Anna Maria Wesołowska w trakcie trzeciego spotkania adresowanego przede wszystkim do rodziców omówiła kwestie dotyczące ochrony młodzieży przed przemocą i konfliktami z prawem. Poruszyła również zagadnienia dotyczące niebezpieczeństw, które czyhają na dzieci i młodzież w Internecie. Zwróciła uwagę na problemy przemocy fizycznej i psychicznej w rodzinie szczególnie uwrażliwiała dorosłych, jak ważna jest umiejętność słuchania i rozmawiania z młodym człowiekiem.

Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską z pewnością było bardzo ciekawą i interesującą lekcją życia, która być może skłoni niejedną osobę do refleksji i pozwoli dostrzec problemy innych w najbliższym otoczeniu.

Powrót na górę strony