Zarząd Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." uczcił 99 urodziny Marii Czernek, jedynej żyjącej wdowy po funkcjonariuszu Policji Państwowej II RP ofierze Zbrodni Katyńskiej
Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." Jarosław Olbrychowski, Pierwsza Wiceprezes Wiesława Kirszbaum oraz Wiceprezes Józef Kuczka uczcili jubileusz Marii Czernek. Delegacja wręczyła bukiet kwiatów, tort urodzinowy w kształcie serca oraz PIN jubileuszowy z okazji 100 - lecia powstania Policji Państwowej. Prezes Jarosław Olbrychowski przekazał również życzenia 200 lat od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego oraz wszystkich funkcjonariuszy łódzkiego garnizonu policji.
14 czerwca to w rodzinie Pani Marii Czernek szczególna data. W tym dniu 99 lat temu urodziła się dostojna Jubilatka, nestorka rodu, wdowa po Janie Borkowskim, funkcjonariuszu Policji Państwowej, zamordowanym w Kalininie w 1940 roku. Maria Czernek jest członkinią Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi. Bardzo zaangażowała się w odkłamywanie historii narodu polskiego okresu II wojny światowej oraz tragicznego losu 22 tysięcy funkcjonariuszy zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej. Włączyła się także w przekazywanie tej wiedzy pokoleniom Polaków. Wielokrotnie uczestniczyła w lekcjach pamięci z uczniami gimnazjów i liceów. Brała udział w pielgrzymkach na Polskie Cmentarze Wojenne w Bykowni, Charkowie, Katyniu oraz Miednoje. Maria Czernek włączała się w tworzenie miejsc pamięci o policjantach II RP na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego (Łask, Zduńska Wola, Sieradz, Płock, Kutno i Andrzejów) oraz w Łodzi (tablica pamiątkowa na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji oraz epitafium katyńskie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego). Dzięki niej powstała w Łodzi pierwsza w Polsce Aleja Dębów Pamięci Policjantów II RP ofiar Zbrodni Katyńskiej. Współpracuje z organizacjami kombatanckimi, Rodziną Katyńską, Związkiem Sybiraków oraz stowarzyszeniami niepodległościowymi. Wielokrotnie została uhonorowana odznaczeniami państwowymi i samorządowymi. Jako pierwsza otrzymała Krzyż Miednoje 1940 – odznaczenie przyznawane przez Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r.
Mąż Pani Marii, Jan Borkowski urodził się 1 kwietnia 1907 r. w Grajewie. Pełnił służbę w Policji Państwowej, co najmniej od listopada 1931 m.in. w Warszawie w Wydziale I Komendy Głównej oraz w Łodzi. We wrześniu 1939 r. pracował jako telegrafista w stopniu starszego posterunkowego w X Komisariacie Łodzi. Trafił do niewoli sowieckiej. Był więźniem Ostaszkowa. Został zamordowany w kwietniu 1940 r. w Kalininie. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.