Wspólnie dla bezpieczeństwa seniorów
Każdego roku miesiąc październik poświęcony jest akcjom profilaktycznym w ramach „Dnia Seniora”. Na arenie międzynarodowej 1 października obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października - jako Europejski Dzień Seniora oraz 14 listopada - jako Ogólnopolski Dzień Seniora. Wszystkie wydarzenia realizowane w tych dniach mają wspólny cel – kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych oraz podejmowanie wszelkich działań, mających na celu zapewnienie im godnego życia. Policjanci również podejmują w tym czasie inicjatywy informacyjno – edukacyjne. Są to spotkania mające na celu uświadamianie starszego pokolenia o czyhających na nich niebezpieczeństwach oraz metodach zapobiegania im.
W ramach porozumienia zawartego przez Policję z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w naszym województwie spotkania dedykowane seniorom organizowane będą w terminach:
- 16 października 2019 r. w Wieluńskim Domu Kultury,
- 25 października 2019 r. w Zakłądzie Ubezpieczeń Społecznych w Tomaszowie Mazowieckim
- 25 października 2019 r. w Miejskim Domu Kultury w Opocznie
- 25 października 2019 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Bełchatowie
10 października 2019 r. w godz. 9.30 - 14.00 w Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego organizuje konferencję pn. „Zdrowy, aktywny i bezpieczny senior”, w ramach której policjanci Wydziału Prewencji KWP w Łodzi będą udzielać cennych porad wszystkim seniorom.
To jednak nie koniec spotkań skierowanych do starszych mieszkańców naszego województwa. Funkcjonariusze podejmują działania profilaktyczne cyklicznie i organizują wiele prelekcji i spotkań dla seniorów w ciągu całego roku. Celem działań skierowanych do seniorów jest ograniczanie negatywnych zjawisk w postaci kradzieży, oszustw oraz innych przestępstw i wykroczeń popełnianych wobec osób starszych.
W sposób aktywny są one realizowane przez funkcjonariuszy jednostek Policji garnizonu łódzkiego. Policjanci ostrzegają seniorów przed współczesnymi niebezpieczeństwami, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń mogących zaistnieć w domu, podczas wypoczynku, w ruchu drogowym, w cyberprzestrzeni – bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu, jak również poruszają kwestie dotyczące bezpieczeństwa finansowego - pożyczki tzw. „chwilówki”, oszustwa „na wnuczka”, „na kominiarza …” itp. Bardzo pomocna w szerzeniu inicjatywy jest rola mediów, które nagłaśniają spektakularne zdarzenia z udziałem starszych osób.
Bezpieczeństwo seniorów jest tematem bardzo aktualnym i coraz szerzej poruszanym, co jest zjawiskiem niezwykle pozytywnym. Poprawa bezpieczeństwa seniorów wymaga nieustannej pracy w to wkładanej, tak aby minimalizować skutki pojawiających się co raz to nowych zagrożeń.
PORADY DLA SENIORÓW