Zarzuty korupcyjne dla biegłego lekarza sądowego
Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcja KWP w Łodzi prowadząc śledztwo wspólnie z Prokuraturą Krajową we Wrocławiu zatrzymali lekarkę sądową oraz dwoje jej klientów. 50-letnia biegła wystawiała uczestnikom procesów sądowych potwierdzające nieprawdę zaświadczenia o stanie zdrowia, które usprawiedliwiały ich nieobecność na rozprawach. Podejrzana usłyszała wstępnie ponad 50 zarzutów. Grozi jej kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzi śledztwo w sprawie wystawiania w celu osiągnięcia korzyści majątkowych dokumentów o szczególnej randze prawnej. Czynów tych dopuściła się biegła lekarz sądowa. Na podstawie zebranego materiału dowodowego policjanci zatrzymali 50-letnią łodziankę. Podczas przeszukania użytkowanych przez nią pomieszczeń funkcjonariusze zabezpieczyli obszerną dokumentację związaną z wykonywana funkcją i wydawanymi zaświadczeniami. Wstępnie usłyszała 51 zarzutów korupcyjnych oraz przeciwko dokumentom. Trwa analiza kilku tysięcy dokumentów. Sprawa pozostaje rozwojowa. Na tym etapie podejrzana decyzja sądu została umieszczona w tymczasowym areszcie. Zarzuty usłyszało także dwoje klientów nieuczciwej lekarki, który korzystali z jej nielegalnych usług. Zdecydowali się na dobrowolne poddanie karze a prokurator zastosował wobec nich poręczenie majątkowe.
Przypominamy, że nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w art.229§ 1-5 KK, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi funkcjonuje antykorupcyjny telefon zaufania
(42) 659-55-44