Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Światowe Dni Młodzieży tuż tuż...

19 lipca 2016 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi odbyło się spotkanie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego z księdzem Zbigniewem Traczem - Kanclerzem Kurii Metropolitarnej w Łodzi. Omówiono bieżącą współpracę w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży i imprezami poprzedzającymi, które odbywają się na terenie województwa łódzkiego. Kluczowym punktem rozmów było zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom mszy świętej, która zostanie odprawiona 24 lipca 2016 roku o godzinie 15.00 w łódzkiej Atlas Arenie. Organizator przewiduje udział w tym przedsięwzięciu około 11 tysięcy uczestników.

Kanclerz odwiedził całodobowe Centrum Operacyjne KWP w Łodzi utworzone specjalnie na potrzeby zabezpieczenia ŚDM w ramach podoperacji Łódź.

Działające od 3 lipca 2016 roku CENTRUM w wyznaczonych terminach będzie zasilane przez przedstawicieli innych służb, by zapewnić możliwość jak najszybszej reakcji w razie potrzeby. Z Uniwersytetu Łódzkiego oddelegowano 33 studentów (z czego ponad 20 na terenie Łodzi) znających różne języki obce, którzy będą służyć pomocą w porozumieniu się z pielgrzymami.

 

KWP w Łodzi wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi opracowała informator, który jest dystrybuowany przez  wolontariuszy oraz policjantów. Informator przygotowano w 6 językach: polskim, angielskim, rosyjskim, hiszpańskim, francuskim i włoskim. Zawarte są w nim trzy bloki tematyczne o zagrożeniach, formalno-prawny i zawierający informacje o regionie.  Z prezentowanego harmonogramu 50 wydarzeń o charakterze duchowym oraz kulturalnym wynika, że 26 odbędzie się w Łodzi a 24 na terenie powiatów województwa łódzkiego.

Centralne położenie  województwa łódzkiego determinuje konieczność szczególnego zabezpieczenia przejazdów i przemieszczania się uczestników ŚDM. Przygotowano algorytmy postępowań zarówno dla policjantów jak i służb współpracujących, mające ułatwić i ujednolicić sposób postępowania w przypadku ewentualnych zagrożeń. W algorytmach tych zawarto dane kontaktowe mające ułatwić wymianę informacji pomiędzy służbami.

Policjanci łącznie przeszkolili ponad 1,5 tys  wolontariuszy, w tym 530 obcokrajowców.

 Poinformowano ich o postępowaniu w przypadku zagrożeń i sposobach szybkiej komunikacji ze służbami

 

 

  • wizyta na wojewódzkim stanowisku kierowania
  • prezentacja Centrum Operacyjnego KWP w Łodzi
  • wizyta w sali wideokonferencji
  • spotkanie robocze w gabinecie komendanta wojewódzkiego
Powrót na górę strony