Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali kilkadziesiąt tysięcy zł wyłudzonych od seniora

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi zatrzymali 25-letniego oszusta, który uczestniczył w wyłudzeniu ponad 50.000 zł od starszego mężczyzny. Funkcjonariusze odzyskali pieniądze pokrzywdzonego. Decyzją sądu 25-latek trafił na 3 miesiące do aresztu.

Policjanci stale prowadzą działania zmierzające do zwalczania procederu oszustw „pod legendą”. 8 maja 2020r funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi patrolowali teren osiedla Teofilów pod kątem oszustów działających metodą „na wnuczka”, na policjanta”, itp. Po godzinie 13.00 w rejonie ulicy Aleksandrowskiej uwagę policjantów zwrócił młody mężczyzna, który rozmawiając przez telefon zachowywał się nerwowo i obserwował balkony jednego z bloków. Kryminalni podjęli obserwację i to była słuszna decyzja. W pewnym momencie na jednym z balkonów pojawił się starszy mężczyzna, który wyrzucił reklamówkę na ziemię. Obserwowany młody człowiek szybkim krokiem podszedł i zabrał tę reklamówkę. Policjanci podjęli interwencję i wylegitymowali mężczyznę. Był to 25-letni łodzianin. Okazało się, że w reklamówce były 33.000 złotych. Młodzieniec próbował się wyrwać i uciec, więc został obezwładniony i zatrzymany. Gdy funkcjonariusze dotarli do mieszkania, z którego wyrzucono reklamówkę, zastali tam 62-letniego mężczyznę, który oświadczył, że pieniądze wyrzucił na polecenie prokuratora, z którym był w stałym kontakcie telefonicznym. Ponadto oświadczył, że godzinę wcześniej otrzymał telefoniczne polecenie wypłacenia z banku kwoty 19.500 zł i pozostawienia ich przy śmietniku. Mężczyzna wykonał to polecenie zgodnie z instrukcją. Policjanci powiedzieli pokrzywdzonemu, że padł ofiarą oszustwa i powinien złożyć stosowne zawiadomienie. Kryminalni ustalili, że zatrzymany 25-latek poruszał się volkswagenem passatem, który stał zaparkowany kilka posesji dalej. W samochodzie odnaleźli 19.500 złotych, które pokrzywdzony pozostawił przy śmietniku. Zebrane w sprawie dowody pozwoliły na przedstawienie 25-latkowi prokuratorskiego zarzutu oszustwa. Za takie przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. 9 maja sąd aresztował podejrzanego na trzy miesiące. 52.500 złotych odzyskane przez policjantów powróciło do właściciela. Funkcjonariusze ustalają, czy 25-latek ma na swoim koncie więcej podobnych przestępstw. Sprawę prowadzą śledczy z II Komisariatu KMP w Łodzi.

Pomimo licznych apeli nadal dochodzi do oszustw „pod legendą”. Podając się za członków rodziny, policjantów, agentów lub prokuratorów oszuści nakłaniają starsze osoby do przekazywania oszczędności całego życia. Skala procederu jest duża, o czym świadczyć może zdarzenie z 8 maja 2020 r. Do stojącego na ul. Żeligowskiego radiowozu Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łodzi podeszła starsza kobieta i oświadczyła, że ma pieniądze dla policjantów. Miała to być kwota 30.000 złotych, które wypłaciła z banku na polecenie prokuratora. Funkcjonariusze uświadomili panią, że została oszukana i odprowadzili ją do banku, aby mogła wpłacić pieniądze z powrotem na konto. Następnie przewieźli kobietę do IV Komisariatu KMP w Łodzi celem złożenia zawiadomienia.

Policjanci ostrzegają:

Przestępcy, nieustannie modyfikują metody oszustw, wymyślają wciąż nowe. Podają się za policjantów z Centralnego Biura Śledczego lub komend Policji. Straszą potencjalne ofiary utratą oszczędności w przypadku gdy nie będą z nimi współpracować. Najczęściej wybierają osoby starsze, dzwoniąc na telefony stacjonarne. Przekonują o konieczności przekazania pieniędzy, obiecując, że za chwilę w nienaruszonym stanie zostaną zwrócone. Gdy to potrzebne, oszuści zdobywają adres pokrzywdzonego podając się za pracowników m.in. firm kurierskich i wmawiając seniorom, że mają dla nich przesyłkę, na której adres jest nieczytelny.

Policjanci apelują:

  • Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
  • Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
  • Nie ufaj nieznanym rozmówcom i weryfikuj przekazywane przez nich informacje!
  • Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
  • Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!

Pamiętaj!

  • Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!
  • Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!
  • Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani policjantów biorących w nich udział
  • Pieniądze oraz telefony komórkowe zabezpieczone przy zatrzymanym.
  • Policjanci prowadzą zatrzymanego mężczyznę.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 1.38 MB)

Powrót na górę strony