Informacje

Patrole wodne dbają o bezpieczeństwo odpoczywających w okolicach zbiorników wodnych

Piękna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą, apelujemy jednak o rozwagę. Szybko zmieniająca się aura może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku. Coraz częściej muszą interweniować policjanci z patroli wodnych.

 

W ostatnich dniach mieszkańcy naszego województwa coraz częściej spędzają czas w okolicach zbiorników wodnych. Początek wakacji i piękna pogoda sprzyja temu typowi wypoczynku. Niestety coraz częściej dochodzi też do sytuacji, gdzie interweniować muszą policjanci z patroli wodnych. Tak też było w ostatni piątek i sobotę.  26 czerwca 2020 roku około godziny 13.30 patrolujący teren Zalewu Sulejowskiego funkcjonariusze zauważyli w wodzie 2 osoby, które nie były w stanie dopłynąć na swoich deskach windsurfingowych do brzegu. Chwile wcześniej doszło do załamania pogody w tym rejonie. Silny wiatr, opady deszczu i duże fale utrudniły niedoświadczonym windsurferom powrót na brzeg. Policjanci zabrali te osoby na pokład swojej łodzi i przetransportowali w bezpieczne miejsce.

Widząc, że nadciąga kolejna burza funkcjonariusze bacznie obserwowali zbiornik wodny. W pewnym momencie zauważyli mężczyznę asekurującego się kołem ratunkowym, a obok niego przewróconą łódź żaglową. Jak się okazało 72-letni mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego pływał na żaglówce sam. Gdy doszło do nagłego załamania pogody jego łódź przewróciła się, a on sam dryfował w wodzie oczekując na pomoc. Jak twierdził jest doświadczonym żeglarzem, a taka sytuacja przydarzyła mu się pierwszy raz.  Policjanci przetransportowali mężczyznę na brzeg oraz zadbali o zabezpieczenie i odholowanie przewróconej łodzi. 72-latek nie potrzebował opieki medycznej.

Następnego dnia tj. 27 czerwca 2020 około godziny 14. 30 ponownie interweniowali policjanci z patrolu wodnego. Tym razem jednak podlegającego pod KMP w Piotrkowie Trybunalskim. Pływając motorówką po Zalewie Sulejowskim zauważyli wywrócona żaglówkę, a obok niej 5 dryfujących osób (4 mężczyzn i jedną kobietę). Do pomocy policjantom przypłynęła łódź Oddziału Ratownictwa Wodnego OSP i wspólnie wyciągnęli wszystkie osoby z wody. Do kobiety wezwano pogotowie ratunkowe z uwagi na uraz głowy jaki doznała podczas wypadku. Pozostali uczestnicy nie odnieśli obrażeń.

 

Policjanci cały czas apelują o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą i przypominają zasady bezpiecznej kąpieli:

 

- Należy kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. - Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

-  Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń.

- Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych.

- Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności.

- Do wody nie wchodzimy także, gdy jesteśmy przegrzani (np. po opalaniu) ani tuż po posiłku.

- Zwracajmy  uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami podejmować akcji poszukiwawczej, której powodzenie mogą zapewnić wyłącznie wyszkolone służby.