Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na drogach jest bezpieczniej- dziękujemy!

Stan bezpieczeństwa na polskich drogach w ostatnich latach ulega systematycznej poprawie – zmniejsza się liczba wypadków oraz ich ofiar. Mimo to, Polska nadal zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej, zwłaszcza, jeśli chodzi o liczbę osób zabitych w wypadkach drogowych. Taki stan rzeczy jest w Polsce, a u nas? Podsumowując pierwsze pół roku na drogach w łódzkim doszło do 1064 wypadków drogowych to o 571 zdarzeń mniej niż w tym samym okresie 2019 roku. Niestety zginęły 84 osoby (o 30 mniej) a 1227 zostało rannych ( o 778 osób mniej) Taką samą sytuację mamy w przypadku zdarzeń gdzie ucierpiały tylko pojazdy. W naszych statystykach odnotowaliśmy 12177 kolizji drogowych- spadek o 2515 zdarzeń. To najbezpieczniejszy czas na drogach od kilku lat!

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali także 1907 praw jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50km/h w obszarze zabudowanym.

Na taki stan rzeczy niewątpliwie ma wpływ stan pandemii trwający od marca br. gdzie społeczeństwo bardzo odpowiedzialnie podeszło do zagrożenia wirusem COVID-19, pozostając w domu, a tym samym nie przemieszczając się po województwie, czy Polsce.

Nadal jednak głównymi przyczynami wypadków drogowych są:

  • nieustąpienie pierwszeństwa (29%),
  • nadmierna prędkość- (26%)- to jedna z głównych przyczyn wypadków śmiertelnych na drogach,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu dla pieszych (12%).

Niestety w naszych statystykach odnotowujemy też zdarzenia gdzie uczestnicy spożywali alkohol i inne substancje psychoaktywne- w tym półroczu doszło do 62 wypadków, gdzie śmierć poniosło 7 osób a 72 zostały ranne. Policjanci cały czas starają się wyeliminować z ruchu takie osoby, aby nie doszło do tragedii na drodze. Od stycznia do końca czerwca zatrzymali 2548 osób na „podwójnym gazie”.

Tak w skrócie wyglądają statystyki. Jest jednak jedna prawidłowość, która łączy wszystkie te nieszczęśliwe zdarzenia- pośpiech i błąd popełniany przez kierowcę. Dlatego nieprzerwanie apelujemy o rozsądek i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, a także by zawsze być trzeźwym i wypoczętym za kierownicą!/Joanna Kącka/

Powrót na górę strony