Za nami wakacyjne połowinki
Policjanci z województwa łódzkiego podsumowują ten czas pod kątem bezpieczeństwa na drogach oraz na kąpieliskach. Wakacje, dla dzieci i młodzieży to okres wolny od nauki szkolnej, dla rodzin okres urlopów i wyjazdów na wypoczynek. Dla policjantów to czas wzmożonych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Tegoroczne są o tyle wyjątkowe , że przypadają na stan epidemii koronawirusa co wymaga szczególnych środków. Choć nie ma zakazu przemieszczania się należy pamiętać o unikaniu tłumów i zachowaniu dystansu społecznego. Zawsze warto mieć przy sobie maseczki i rękawiczki. Dla rodziców wakacje to czas odpoczynku ale na pewno nie od odpowiedzialności!
W OKRESIE OD 26 CZERWCA 2020 ROKU DO 31 LIPCA 2020 POLICJANCI INTERWENIOWALI PRZY 267 WYPADKACH, W KTÓRYCH ZGINĘŁY 23 OSOBY A 304 ZOSTAŁY RANNE. WYELIMINOWALI Z RUCHU 756 NIETRZEŹWYCH KIERUJĄCYCH. ( DLA PORÓWNANIA W I POŁOWIE 2019 ROKU , która rozpoczęła się wcześniej bo 19 czerwca 2019 roku BYŁO 437 WYPADKÓW, ZGINĘŁO 27 OSÓB A 525 ZOSTAŁO RANNYCH, ZATRZYMANO 1008 NIETRZEŹWYCH ).
Funkcjonariusze w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a w szczególności dzieci i młodzieży przygotowali wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących najmłodszych na wypoczynek. To zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.
Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości. OD POCZĄTKU WAKACJI NA TERENIE WOJ. ŁÓDZKIEGO POLICJANCI SKONTROLOWALI 266 AUTOBUSÓW. W 18 PRZYPADKACH ZAKOŃCZYŁY SIĘ ONE ZATRZYMANIEM DOWODÓW REJESTRACYJNYCH. W 10 SYTUACJACH UJAWNIONO KIERUJĄCYCH POD WPŁYWEM ALKOHOLU.
Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.
Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.
Od 26 czerwca 2020 roku ruszyła Policyjna Mapa Wypadków Drogowych ze Skutkiem Śmiertelnym - Wakacje 2020
Wypadki ze skutkiem śmiertelnym
Aby zapobiegać tragicznym wypadkom jak co roku policjanci biorą udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” organizowanej pod patronatem i z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Policyjni wodniacy dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Kontrolują rejon akwenów oraz przyległego terenu, zwracają szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. Wielokrotnie w przeszłości ratowali ludzkie życie i udzielali pomocy osobom, które przeceniły swoje możliwości w pływaniu.
Nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Słaba wyobraźnia i brawura są w stanie doprowadzić do tragedii całych rodzin.
Policja cały czas apeluje o rozwagę podczas letniego wypoczynku nad wodą.
PODCZAS CAŁYCH WAKACJI 2019 ROKU NA TERENIE WOJ. ŁODZKIEGO UTONĘŁO 5 OSÓB. NIESTETY W I POŁOWIE WAKACJI 2020 MAMY JUŻ TAKICH PRZYPADKÓW 6 !!! W większości dotyczyły one miejsc, w których obowiązuje zakaz kąpieli.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
- Brak umiejętności pływania;
- Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
- Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;
- Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
- Pływanie w miejscach zabronionych;
- Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.
Zasady bezpiecznej kąpieli!
- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
- Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
- Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
- Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
- Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.
- Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.
- Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.
- Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
- Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
- Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.
- Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
- Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.
- Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
- Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.
Pamiętaj o numerach alarmowych!
WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :
Dla telefonów komórkowych: 601 100 100
Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100
Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112
Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel to zdrowie i życie nasze oraz najbliższych i zależy często od nas samych.
Policjanci prewencji i służby kryminalnej zwracają uwagę na pozostawiony przez wypoczywających dobytek i zapewniają bezpieczeństwo w miejscach relaksu na łonie natury.
Życząc bezpiecznych wakacji przypominamy, że nie są to wakacje od odpowiedzialności !