Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dwoje pijanych..na jednym rowerze

Policjanci z bełchatowskiej drogówki wezwani byli na miejsce zdarzenia z udziałem pijanego rowerzysty i jego nietrzeźwej pasażerki. Kobieta wsiadając na bagażnik roweru doprowadziła do przeciążenia jednośladu. Ostatecznie rowerzysta przewrócił się i doznał urazu lewego kolana. Zgodnie z Kodeksem Drogowym zwykłym rowerem nie możemy przewozić osób na ramie, bagażniku, czy też na kierownicy.

Widok roweru, na którym podróżują dwie osoby, jedna na siodełku, druga na bagażniku jest dosyć powszechny. Jednak nie jest bezpieczny. Przekonali się o tym belchatowianie, którzy w sobotnią noc wracali z terenu ogródków działkowych. W nocy z 26 na 27 września 2020 roku oficer dyżurny bełchatowskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie z urazem, który miał leżeć na drodze po upadku z roweru. Na miejscu zgłaszający poinformował mundurowych, że jadąc ulicą Jarzębinową w Bełchatowie zauważył leżącego na jezdni rowerzystę, przy którym na ziemi siedziała kobieta. Mieszkaniec Bełchatowa zatrzymał się, aby sprwadzić, czy osoby te nie potrzebują pomocy. Okazało się, że mężczyzna od którego czuć było woń alkoholu uskarżał się na ból lewego kolana. W takiej sytuacji zgłaszający wezwał pomoc dzwoniąc na numer alarmowy 112. W rozmowie z uczestnikami zdarzenia policjanci ustalili, że 62-latek i towarzysząca mu 54-letnia kobieta wracali z ogródków działkowych. W pewnym momencie osoby te postanowiły dalszą drogę pokonać jadąc na jednym rowerze. Kiedy pani wsiadła na bagażnik doszło do przeciążenia jednośladu. Jego przód uniósł się do góry, a kierujący nim cyklista spadł z roweru. Badanie wykazało, że mężczyzna miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Kobieta ''wydmuchała" ponad promil. Poszkodowany bełchatowianin został przewieziony do bełchatowskiego szpitala, gdzie przebywa na oddziale ortopedii urazowej. Policjanci z Wydziału Przestępstw i Wykroczeń bełchatowskiej jednostki obecnie wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

 

Jak wygląda przewożenie drugiej osoby na jednym rowerze? Kodeks Drogowy w art. 63 stanowi, że w pojeździe (do których zalicza się rower) liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu. Z tego paragrafu wynika jasno, że zwykłym rowerem nie możemy przewozić osób na ramie, bagażniku, czy też na kierownicy. Co innego jeśli chodzi o przewożenie dzieci. Kodeks Drogowy w art. 33 ustęp 2 stanowi, że dzieci do lat 7 możemy przewozić na dwa sposoby: na rowerze w specjalnym foteliku, bądź w specjalnej przyczepce ciągniętej za rowerem. Zarówno fotelik jak i przyczepka muszą być dostosowane do przewożenia dzieci.

 

 

 

 

Powrót na górę strony